Eğitim Dünyası

Doğal Afetlerden Korunma Yolları Hakkında Geniş Bilgi

doğal afetlerden korunma yolları

Saygıdeğer duslerkulup.com takipçilerimiz, insanoğlu için doğal yıkımlar karşı koyulmaz etkendir. Yapılan setler, engeller etkisini azaltsada %100 kesmez. Doğal afetlerden korunmak için çeşitli çözüm önerileri getirilebilir. Zorluklarla mücadeleyi doğa bize öğretiyor. Doğayla mücadele edemeyen yok olur. Yangınlar, depremler, heyecanlar,çığlar, erozyonlar, yıldırımlar doğal afetlerin yıkıcı etkilerin başında gelir. Doğal afetler ve koruma yolları konusunda çeşitli kompozisyonlar yazılmakta, konferanslar düzenlenmekte. Yerel ve genel yönetimlere eksikliklerin bildirilmesi ve risk analizi yapılması gerekir.

Doğal afetlerden nasıl korunur videolu animasyonlu anlatım:

https://www.youtube.com/watch?v=V_HjpIdQ0M4

-Deprem: Yer altında meydana gelen kırılmalar ile birlikte ani olarak oluşan titreşimlerin dalgalar şeklinde yayılarak bulundukları yerleri ve yer yüzeyini sarsmasına deprem denir. Depremden korunmak için fay hatları üzerine konutlar kurmamak, inşaat malzemelerini dayanıklı olanlarından seçmek. Çok katlı binalar yapmamak.

-Erozyon: Su ve rüzgar gibi doğal yollar sebebiyle toprağın bir yerden aşınıp başka bir yere taşınmasına erozyon denir. Bitki örtülerinin artırılması, yamaçlara daha çok ağaç dikilmeli. Eğim bulunan tarlalar dik değil yatay olarak sürülmelidir. Yeşil alanlar aşırı otlatılmaya karşı korunmalıdır.

-Sel: Yağmurlar veya eriyen kar ve buzullardan oluşur. Sular, yükseklerden aşağıya doğru hızlıca inerek sel baskınlarına sebep olur. Ağaçlar kesilmemeli yaşlı ağaçların kökleri suları çeker. Akarsuların önüne setler konularak ani baskınlar yavaşlatılabilir. En önemlisi akarsu yataklarının kenarına yerleşim yapılmamalıdır.
toprak kayması

-Toprak Kayması: Genellikle yamaçlarda toprağın üst bölgelerden koparak alt taraftaki bir bölgede birikmesidir. Ulaşımı aksatır. Tarım arazilerinde hasar oluşturur. Yol yapım çalışmaları esnasında yamaçların bozulmamasına da dikkat etmek gerekir.

-Çığ: Yamaçlardan kopan kar kütlelerinin yuvarlanarak şiddetle aşağı inmesi sonucu oluşur. Çığ esnasında kar kütleleri önlerine çıkan her şeyi yok eder. Yamaçlara setler kurmak da çığı engeller.

-Yangın: Ufacık bir kıvılcım ile meydana gelen yangın, kısa sürede yayılabilir kalıcı zararlar verebilir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>