Sağlık Köşesi

Diyabetik Ayak Patogenezi Hakkında Bilgi

Diyabetik Ayak Patogenezi

Diyabetik Ayak Patogenezi Hakkında Bilgi

Travmaya bağlı olmayan ayak amputasyonlarının %50’si diyabetiklere yapılmaktadır. Diyabetiklerin %5-15’i yaşamlarının bir evresinde ayaklarından amelyat olurlar. Diyabetiklerde ayak damar hastalığı riski 4.5 kat, gangren gelişme riski 20-50 kat fazladır. Diyabetik ayak veya amputasyon öyküsü olanlarda, ilk amputasyondan 1-3 yıl sonra %40, 3-5 yıl sonra %55 olguda diğer ekstremitede de amputasyona gidilmektedir.

Glisemi ve Diyabetik Ayak

Hiperglisemi; hipervisköz kan (akım hızının düşmesi), Eritrosit esnekliğinde azalma (spektrin fonskiyonu düşüşü) ve glikozile hemoglobin (Hba1c) (oksijen ayrılmasında azalma) sonucu doku hipoksisi oluşturur.

DM, HT, dislipidemi ve sigara periferik damar hastalığına yol açar. Kapiller kan akımında azalma olur. Buna bağlı olarak iskemik ayak oluşur. Soğuk ayak, azalmış nabız ve uçlarda renk değişikliği kliniği ile seyreder. Diyabetik hasta her geldiğinde ayakları mutlaka kontrol edilmelidir.

Hiperglisemi; kemotaksis, adherens, fagositoz, diapedesis, kompleman fonksiyonları ve intraselüler öldürme fonksiyonlarında düşüşe sebep olur. Bu da İmmun disfonksiyona sebep olur.

Diyabetik Yarada Büyüme Faktörlerinin Azalması

  • VEGF (Vasküler Endothelial Growth Factor)
  • TGF-B (Transforming Growth Factor- Beta)
  • IGF-I (İnsülin- like Growth Factor I)
  • aFGF (Acidic Fibroblast Growth Factor)
  • bFGF (basic Fibroblast Growth Factor)

Hiperglisemi kollagen akümülasyonunda azalma ve Myofibroblastlar azalması ile doku iyileşmesinde sorun oluşur. Nöropati oluşur ve Motor, Sensoriyel, Otonomik sorun ortaya çıkar.  Bu da travma, ağrı duyusu kaybı ve enfeksiyon olarak kendini gösterir.

Monofilament Testi: Simetrik distal polinöropatinin taranmasında en iyi yöntem Semmes-Weinstein Monofilament testidir (10gr).

Diyabetik Plantar Ülser Gelişimi

  • Yüksek Ayak Basıncı (> 6 kg/cm2)
  • Kallus Formasyonu
  • Subkutan Hemoraji ve Vezikül
  • Deri Bütünlüğünün Bozulması
  • Yumuşak Doku Enfeksiyonu ve Osteomyelit

Kan şekeri regülasyonu sağlanması için;

Açlık kan şekeri: <110 mg/dl

Tokluk kan şekeri: <135 mg/dl

HbA1C < % 6.5

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>