Sağlık Köşesi

Diyabetik Ayağa Yaklaşım

Diyabetik Ayağa yaklaşım

Diyabetik Ayağa Yaklaşım

Diyabetik hastaların yaklaşık %15’inde ayak ülsrasyonları görülür. Ayak ülserasyonları diyabetik hastaların en önemli hastaneye yatış nedenlerinden biridir. İyi bir yara bakımı ve düzenli bir takiple amputasyon seviyesine gelmeden tedavi etmek mümkündür.

Diyabetik Ayak Fizyopatolojisi

  • Nöropati (motor, duyusal, otonom)
  • Vasküler yetmezlik
  • Enfeksiyon
  • İmmun sistem bozukluklarının izole ve kombine etkileri

Otonom nöropati görülür. Yağ ve ter bezlerinde fonksiyon kaybı ile terleme ve ısı regülasyonunda bozulmaya yol açar. Duyu kayıbı nedeni ile fissürlerin farkedilmesi gecikir ve erken tedavi yapılmaz ve ülserasyon gelişebilir. İskemiye bağlı aterosklerotik plaklar kan akımını düşürür. Deride atrofi görülür. Kıl kaybı olur. Soğuk ayaklar görülür. Tırnak distrofisi görülür.

Anhidroz -> Deride kuruluk, deskumasyon -> hiperkeratoz -> fissür gelişimi …..enfeksiyon ve diğer komplikasyonlar

Diyabetik Ayakta Ülserasyon

Nöropatik metatarsophalangial eklem üzerinde bası yerlerinde yuvarlık, kuru, çevresi hiperkeratozik ülserasyonlar oluşur. İskemik ayak dış yan yüzü parmakların üst kısmı parmak arası topuk ve malleol üzeri yerleşimli  sınırları düzensiz ağrılı olur.

Diyabetik Hastada Ayak Bakımı

Yara bakımı temel prensiplerine göre yara yeri ve çevresi temiz olmalıdır. Gerekirse kültür alınmalıdır. Gereksiz ve fazla pansumandan kaçınmalı. Yara çevresi Batticon ile temizlenebilir. Yara üzerine Batticon uygulanmamalı. Yaraya klinik duruma göre Sol.  de Rivanol %0.1, Eau borique %1, gümüş nitrat sol, serum fizyolojik uygulanmalıdır. Pomad, krem, yara yerine uygulanmamalı ve kuru kapatılmalıdır. Ayak temiz tutulmalıdır. Kuru deri ve fissürler nemlendirici (Pür vazelin, üre içeren nemlendiriciler) kullanılabilir. Üre, nemlendirici ve keratolitik etkilidir. Kalluslar hasta tarafından kesilmemeli ve nasır sökücüleri kullanılmamalıdır. Doğru tırnak kesimi ve uygun ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Tırnak parmak bitimi hizasında düz kesilmeli, derin kesilmemelidir.  Nöropatik ülserasyonlarda öncelikle ayak tabanının maruz kaldığı basınç azaltılmalıdır.

DEBRİDMAN

İdeal debridman sağlıklı yara sınırı ve kanayan yumuşak doku izlenene kadar tüm kallus (hiperkeratotik doku), nekrotik doku ve enfekte dokunun uzaklaştırılmasıdır. Debridman ile hemoraji kontrolü için trombosit aktivasyonu ve trombosit ile ilişkili büyüme faktörlerinin aktivasyonu gerçekleşir.  Debridman ülserasyonun derinliğinin artmasını engeller, kronik yara akut hale geçer ve iyileşme süreci hızlanır. Derin doku kültürü alınabilir. Debridman cerrahi, mekanik ve biyolojik olmak üzere üç çeşittir.

Enzimatik Debridman: Kollejenazlar ile yapılır. Kollejenaz denaturekollejenden elde edilen bir metalloproteinazdır. Gümüş Sülfadiazin bunlardan biridir. Ülserasyon temel tedavi tekniklerine yanıt vermediğinde büyüme faktörleri (EGF…), yara örtülerinde kullanılır. Pahalı bir yöntemdir.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Lökositlerin bakterisidal etkisini arttırır. Doku ödemini arttırır. Doku oksijenasyonunu arttırır. Kollajen sentezini arttırır ve kapiller büyümeyi hızlandırır. Temel etkiler: Antihipoksik etki, antiödem etkisi, antitoksik etki, antiinfeksiyoz etki, yara iyileşmesine etki şeklindedir. Kabinler tekli ya da multiple olabilirler.

Vakum aracılı yara kapama (Vacuum – asisted closure device, VAC) ile negatif basınç vasküleriteyi arttırır. Extravasküler sıvı drenajı sağlanır, granülasyon dokusu gelişiminin uyarılması sağlanır, dolaşıma olumlu etkisi vardır.

Kallus: Metatars başında tekrarlayan travmalar sonucu oluşan hiperkeratoz alanlarıdır.

Mantar Enfeksiyonları: Onikomikoz, diyabette 3 kar fazladır. Kalınlaşmış, sert tırnaklar hissedilmeyen travma nedenidir. Enfeksiyona, ülserasyona neden olabilir ve tedavisi gerekir.

Tinea Pedis: Parmak arası ve planter bölgede eritem, skuam ve maserasyon oluşur. Deri bütünlüğünü bozarak sekonder enfeksiyona neden olur.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>