Dışkı İnceleme Selofan Bant Yöntemi

2s1mb2t Dışkı İnceleme Selofan Bant Yöntemi

Selofan bant yöntemi uygulanacak hastanın bu uygulama öncesinde dışkısını yapmamış olması gerekmektedir. Dışkısını yapan kişilerde anal bölge temizlenmiş olacağı için doğru sonuç alınmayacaktır. Bu yöntem esas olarak yumurtalarını anüs bölgesine bırakan kıl kurdu (Enterebius Vermicularis) varlığını araştırmak için kullanılmaktaysa da  diğer helment yumurtalarına (Tenia, Hymenolepis nana) rastlanması da mümkün olabilmektedir. Belirtilen şekilde hazırlanan lam, hemen incelenmeyecekse, mümkünse soğuk ortamda, değilse güneş ışığı gelmeyecek şekilde oda ısısınde birkaç gün saklanabilir.

1-)  İşlem öncesi eldiven giyilir.

2-) Bir cam veya plastik çubuk ve selofan bant ile önceden tercihen alkol veya kolonya ile temizlendikten sonra kurutulmuş bir lam bu işlemin yapılması için yeterlidir.

3-) Yaklaşın 10 cm uzunluğunda bir selofan bant yapışkan tarafı dışarı gelecek şekilde bir cam veya plastik çubuğun üzerine geçirilir.Bant elin işaret ve baş parmaklarıyla iki ucundan tutulur ve çubuğun üzerinde gergin durması sağlanır.

4-) Bu şekilde hazırlanan bant, anüs kenarı iyice açılarak perianal bölgeye temas ettirilir. Helment yumurtalarının anüs kıvrımları arasında olacağı düşünülerek kıvrımların gerginleştirilerek açılması önemlidir.

5-) Bu şekilde alınan örnek, temizlenmiş lamın üzerine yapıştırılır. Bantın fazla gelen kısımları da lamın arkasına kıvrılıp yapıştırılır.

6-) Işık mikroskopunda üzerine bir şey kapatılamadan X10 objektif kullanılarak incelenir.

7-) Enfekte atıklar imha edilir.

😎 Eldiven çıkarılar ve eller iyice yıkanır.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>