Eğitim Dünyası

Dışkı İnceleme Selofan Bant Yöntemi

selofan bant yöntemi

Selofan bant yöntemi uygulanacak hastanın bu uygulama öncesinde dışkısını yapmamış olması gerekmektedir. Dışkısını yapan kişilerde anal bölge temizlenmiş olacağı için doğru sonuç alınmayacaktır. Bu yöntem esas olarak yumurtalarını anüs bölgesine bırakan kıl kurdu (Enterebius Vermicularis) varlığını araştırmak için kullanılmaktaysa da  diğer helment yumurtalarına (Tenia, Hymenolepis nana) rastlanması da mümkün olabilmektedir. Belirtilen şekilde hazırlanan lam, hemen incelenmeyecekse, mümkünse soğuk ortamda, değilse güneş ışığı gelmeyecek şekilde oda ısısınde birkaç gün saklanabilir.

1-)  İşlem öncesi eldiven giyilir.

2-) Bir cam veya plastik çubuk ve selofan bant ile önceden tercihen alkol veya kolonya ile temizlendikten sonra kurutulmuş bir lam bu işlemin yapılması için yeterlidir.

3-) Yaklaşın 10 cm uzunluğunda bir selofan bant yapışkan tarafı dışarı gelecek şekilde bir cam veya plastik çubuğun üzerine geçirilir.Bant elin işaret ve baş parmaklarıyla iki ucundan tutulur ve çubuğun üzerinde gergin durması sağlanır.

4-) Bu şekilde hazırlanan bant, anüs kenarı iyice açılarak perianal bölgeye temas ettirilir. Helment yumurtalarının anüs kıvrımları arasında olacağı düşünülerek kıvrımların gerginleştirilerek açılması önemlidir.

5-) Bu şekilde alınan örnek, temizlenmiş lamın üzerine yapıştırılır. Bantın fazla gelen kısımları da lamın arkasına kıvrılıp yapıştırılır.

6-) Işık mikroskopunda üzerine bir şey kapatılamadan X10 objektif kullanılarak incelenir.

7-) Enfekte atıklar imha edilir.

😎 Eldiven çıkarılar ve eller iyice yıkanır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>