Eğitim Dünyası

Dışkı İnceleme Nativ Lugol Yöntemi

nativ lugol yöntemi

Bu yöntemle genellikle protozoonları kistleri ve trofozoitleri saptanabilmektedir. Nadir de olsa helment yumurtlarının görülme olasılığı bulunmaktadır. Fizyolojik suyun bulunduğu kısımda inceleme yapmanın amacı, hareket halinde olabilecek protozoonları görebilmektir. Lugol solüsyonunun bulunduğu kısımda ise kist, trofozoit veya yumurtalar boyanacağı için bunların, çok yoğun olan diğer dışkı partiküllerinden ayırt edilmesi kolaylaşmaktadır. Preparasyon hazırlandıktan sonra en kısa sürede incelenmesi gerekmektedir.

%2’lik lügol solüsyonunun hazırlanması: Toz iyottan 2gr, potasyum iyodürden 4 gr tartılarak 100 ml saf suyun içinde eritilir ve koyu renkli bir şişede saklanır. Solüsyon bu şekilde uzun süre saklanabilmektedir.

1-) Yöntemin uygulanması için bir lam, iki lamel, fizyolojik su (serum fizyolojik) ve %2’lik iyot solüsyonu gerekmektedir.İyot solüsyonuna lugol solüsyonu adı da verilmektedir.

2-) Birkaç damla fizyolojik su lamın bir yarısına, birkaç damla %2’lik lugol solüsyonu lamın diğer yarısına konulur.

3-) Cam veya plastik bir çubuk dışkı örneğinin farklı yerlerine birkaç kez daldırılıp çıkarılarak alınan örnek önce fizyolojik su içerisinde dairesel hareketlerle yayılır.

4-) Çubuk tekrar dışkıya aynı şekilde daldırılıp çıkarılarak bu kez lugol solüsyonu içinde aynı işlem uygulanır.

5-) Bu şekilde hazırlanan preparasyonlar üzerine ayrı ayrı lamel kapatılır.

6-) Işık mikroskobunda X20 objektif kullanılarak incelenir. İnceleme esnasında bütün lamelin kapladığı alanın sistematik olarak taranması idealdir.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>