Eğitim Dünyası

Dışkı İnceleme Flotasyon Yöntemi

dışkı inceleme

Bu yöntemle helment yumurtaları saptanabilmektedir. Tuzlu suyun yoğunluğundan dolayı dışkı içinde bulunan helment yumurtaları suyun yüzeyine doğru çıkmakta ve yüzeyde bulunan lamelin altında toplanmaktadır. Bu nedenle lamelin altındaki damlayı düşürmeden almak ve incelemek önemli hale gelmektedir.

Doymuş Tuzlu Su: Metal bir kabın içine konulan 1 lt çeşme suyuna kaynatılarak yavaş yavaş eklenen 377 gr kaba tuz kullanılarak yapılır. Su ateşe konulduktan sonra henüz kaynamadan içine tuzun1/4’ü dökülür. Kaynamaya başladığında 1/4’ü daha dökülür ve birkaç dk sonra da kalan kısmı yavaş yavaş karıştırılarak eklenir. Tuzun artık erimediği ve kabın dibine çökmeye başladığı görülür. Ateşten alınarak dinlenmeye bırakılır. Yaklaşık 24 saat sonra erimeyen tuzun tamamı kabın dibine çöker. Üstte kalan doymuş tuzlu su kullanılır.

1-) Yöntemin uygulanması için plastik küçük bir kap, doymuş tuzlu su, iki adet lamel, bir lam,bir penset, bir tek kullanımlık plastik süzgeç ve bir plastik çubuk gereklidir.

2-) Düzgün kenarlı plastik veya uygun bir kap içine doymuş tuzlu su doldurulur.

3-) Yaklaşık ceviz büyüklüğünde bir miktar dışkı plastik çubuk yardımıyla alınarak bu tuzlu suyun içine konulur ve çubukla iyice karıştırılarak süspanse hale getirilir.

4-) Temiz olan diğer bir kaba süzgeç yardımıyla süzülür. Süzgeç içinde kalan dışkı da yine plastik çubuk yardımıyla iyice karıştırılır.

5-) Eğer doymuş tuzlu su kapta az miktarda kalırsa üzerine kabın ucuna 1 cm kalıncaya kadar tuzlu su eklenebilir.

6-) Üzerine 2 adet lamel suyun üzerinde yüzecek şekilde bırakılır.

7-)15-20 dk beklenir.

8 -) Süre sonunda bir pens yardımıyla pensin iki kolu lamelin ortasına gelecek şekilde lamel sıvıya batırılmadan ve altında bulunan damla düşürülmeden alınır.

9-) Lameller temiz bir lam üzerine konulur.

10-) ışık mikroskobunda X10 objektifte incelenir.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>