Eğitim Dünyası

Difüzyon Hakkında Detaylı Bilgi

Tüm moleküller yüksek konsantrasyonda bulundukları bir yerden daha düşük konsantrasyonda bulundukları yere doğru hareket etme eğilimindedirler (Bir engel tarafından durduruluncaya dek). Difüzyon geçişme veya yayılma olarak da bilinir. Maddelerin çok yoğun ortamdan az yoğun ortama göçüdür. Difüzyon maddelerin bütün hallerinde farklı hızda ve özellikte görülür. Difüzyon, hayvan ve bitkilerde gerçekleşen birçok doğal olayda büyük önem taşır. Kandaki alyuvarlar saf suya konulacak olursa, su hücre çeperinden alyuvarın içine dolarak hücrelerin şişmesine ve patlamasına yol açar. Böbreklerde idrar oluşumu, Bitkilerin köklerinin suyu emmesi ve böbrek hastalıklarında kullanılan diyaliz difüzyon olayı sayesinde gerçekleşir. Fick kanununa göre difüzyon hızı yüzey alanı ve konsantrasyon farklı ile doğru, uzaklıkla ters orantılıdır.

Basit Difüzyon

Geçirgen bir ayırıcı ile ayrılmış iki sıvı bölümünde olur. Herhangi bir taşıyıcı protein gereksinimi yoktur (Su moleküllerin için aquaporinlere gereksinim var). Difüzyon membranlar arası konsantrasyon farkı ile gerçekleşir. Moleküller termodinamik eğilime göre membranın iki yanına geçiş yaparlar. Çok yoğundan az yoğuna her iki bölüm eşit oluncaya dek geçiş gerçekleşir. Denge kurulduğunda  herhangi bir tarafta solüt birikimi yoktur.

Yüklü moleküllerin geçişi konsantrasyona ve taşıdığı yüke bağlıdır. Moleküler yükün difüzyona etkisi şu şekildedir; İyonlar elektrik yüküyle suya bağlanarak hidratlanmış iyonlar oluştururlar. İyonun çapı artar. İyonun elektrik yükü lipid blayerin iyon yükü ile etkileşir. Membranın iç yüzeyine doğru (-) olan yük, merkeze doğru (+)’leşir. Yüklü iyon membranı geçerken bu (+) ya da(-) yük bariyerleri ile karşılaşır.  Zarların iyonlara karşı imperbeabilitesi hücre aktivitesi için çok önemlidir. Çünkü her hücre, iyon gradiyentini plazma zara karşı fonksiyonlarını yerine getirebilmek için sürdürmek zorundadır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>