Sağlık Köşesi

Dezenfektanın mı Kolonyanın mı Virüs Öldürücü Etkisi Var?

Merhabalar değerli düşler kulübü okuyucularımız, bugün sizlere defantanmı kolonyamı virüslere daha etkili olduğuna dair birtakım tartışmalar yapacağız.

Kolonya Nedir?

Kolonya, su ve çeşitli esans karışımları ile yüzde 60 ile 80 arasındaki oranlarda seyreltilmiş etil alkol veya diğer adıyla etanolden oluşmaktadır. Etanol yaygın olarak antibakteriyel el dezenfektan jellerinde kullanılır. Etanol bakteri, mantar ve virüslere karşı etkilidir.

El Dezenfektanı Nedir?

El dezenfektanları genellikle sıvı, jel veya köpükten oluşmaktadır. Alkol bazlı el dezenfektanları genel olarak izopropil alkol, etanol (etil alkol) veya n-propanol kombinasyonlarını içerir. Kolonyada olduğu gibi %60 ila %95 oranında alkol içermektedir. Derinin kurumasını önlemek için gliserol gibi bileşiklerde eklenebilir. 

Sonuç olarak Dezenfaktanın mı Kolonyanın mı Virüs Öldürücü Etkisi Var?

Kolonya ve alkol bazlı el dezenfektanlarının temel bileşeni etanol olduğu için her iki üründe aslında aynı işlevi görmektedir. El dezenfektanları elin kurumasını engellemek için gliserol gibi bazı maddeleri ekleyebilmektedir. Tam aksine aşırı dezenfektan ürünleri kullanımında alerji, cilt kuruluğunun yanında eldeki yararlı bakterilerinde ölmesine ve ayrıca antibiyotik direncine de sebep olmaktadır. Bu sebeple kolonya kullanmak daha etkin bir mücadele olacağı gibi görünmektedir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>