Yemek ve İçecek

Cold Brew Soğuk Demlenmiş Kahve Nasıl Yapılır?

cold brew nasıl yapılır

Soğuk demleme tekniğinin kökenleri Japonya’ya dayanır. Kyoto ismi olarak bilinir. Hollandalılarda bu Cold brew yöntemi son zamanlarda oldukça kullanılan bir yöntemdir. Soğuk demleme en basit tanımıyla soğuk su ile demlenmiş kahvedir. Kahve içmenin son zamanlarında artışı sebebiyle çeşitli varyasyonlar değerlendirilmektedir. Soğuk demleme ile kahvenizi yaz aylarında farklı bir tat olarak değerlendirebileceksiniz.  Klasik kahvenin aksine, cold brew tekniğinde kahve çekirdekleri hiçbir zaman sıcak su ile temas etmez.

cold brew soğuk kahve yapımı

Cold brew tekniğindeki özel nitelik kahve çekirdeğinin içindeki yağları, şekerleri ve kafeini açığa çıkarmak için ısıyı değil, zamanı kullanır. Bazı ustalar ise demlemeyi buzdolabında yapmaktadırlar. Bekletme süresi geçtikten sonra karışım damla damla süzülür. İsteğe göre sıcak olarakta servis edebilme seçeneğinizde elbette vardır. Soğuk çaydan sonra soğuk kahve çok sevilmektedir. Özellikle kahve severlerin yaz ayında sıcaklarda ferahlatıcı bulduğu içecektir. Bunu tattıktan sonra vazgeçemiyeceğinizden emin olabilirsiniz. İyi içişler 🙂

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>