Sağlık Köşesi

Çocuklarda Yumurta Alerjisi

çocuk alerjileri

 

Sıklıkla tüketildiği hem de birçok yiyeceğin içinde bulunduğu için kolaylıkla alerji yapabiliyor ve en sık görülen besin alerjisi çeşitlerindendir.

Yumurta Alerjisi ise toplumda inek sütü alerjisinden sonra en çok görülen ikinci gıda intoleransıdır.

Ancak 10 yaşına kadar bu alerji çeşidi %80 oranında insanlarda kaybolmaktadır. Yani yumurta alerjisi erişkin ve adölesan çağından ziyade bir çocukluk ve bebeklik hastalığıdır.

Yumurta beyazına karşı alerji sarısına oranla daha fazla görülmekte. Yumurta alerjisi özellikle bebeklikte ve erken çocukluk döneminde daha yaygın ortaya çıkıyor. Yıllar içinde etkisi azalıyor ve yok oluyor 5 yaş(Bazen 6-7 yaş) civarında kaybolması beklenir.Ancak yetişkinlik ve ergenlik döneminde çok ender de rastlanıyor.Yumurta alerjisinin belirtileri egzama veya kaşıntı deri ve göz lezyonları ve deri döküntüleri şeklinde ortaya çıkabiliyor.

Nadir de olsa Anaflaksi gelişebiliyor. Bu durumda hastaya Epinefrin uygulaması yapılıyor. Yumurta alerjisi, yumurtanın kendisinin veya yumurta içeren yiyeceklerin yenilmesinin ardından yaygın kızarıklık, hırıltılı solunum, kusma ve ishal ile kendini belli edebilir.Yumurta akının bir yaşından önce verilmemesi, başlandığında ise yavaş yavaş arttırılması gerekli. Alerji belirtileri ortaya çıktığında yumurtaya en az altı ay ara verilmelidir.

Yumurta Alerjisi olan kişiler tavuk etine de hassasiyet gösterebildiklerinden bu konuda da dikkatli olunması gerekmektedir. Anne sütü ile beslenen ve yumurta alerjisi olan bebeklerde annenin yumurta yemesi sonucu da alerji gelişebilir.

* Yumurta alerjisinin oluşturduğu semptomlara yönelik tedaviler olsa da alerjinin kendisine yönelik bir tedavi bulunmamaktadır. Sadece yemek yendikten sonra kullanılabilecek Antihistaminik ilaçlar oluşan alerjinin etkisini azaltabilmektedir. Ancak bu da tam bir çözüm değildir. Bu alerjiden kurtulmanın tek yolu yumurta tüketiminden uzak durmaktır. Çocuk büyükçe vücudu bu alerjiyi ortadan kaldırdığı zaman azar azar başlamak şartıyla yenmeye tekrardan devam edilebilir.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>