Bitkiler ve Hayvanlar

Çitalar İle İlgili Detaylı Bilgi

Bu yazımızda, dünya da en hızlı koşan hayvanı yani çita?yı tanımış olacağız.. Dünyanın en hızlı hayvanı, büyük kediler arasından çita?dır. Çita hakkında bilgi verecek olursak, gündüzleri avlanan tek kedi türüdür. Çitanın bilinen bir özelliği ise gözleri koyu renktir,
genellikle kahverengidir. Ağaca av aramak için çıkması da çitanın özelliklerinden birisidir. Çita nerede yaşar diye soracak olursak, genellikle güney kısımlarda yaşar sıcak kesimleri sever.

Çita avlanırken gruptaki en kuvvetsiz elemanı genellikle yemek yerken seçer ve başını öne eğdiğindeyse ona doğru yaklaşır. Avı ona doğru baktığındaysa yere iyice eğilerek hareketsiz durur. Başarılı bir av için çita avına 30 metre yaklaşmalıdır.

Çita gün boyunca aktif olan bir hayvandır. Özellikle sabah erken, akşamüstü, geceleri dolunay ışığında tam olarak aktifdir.. Genellikle tek dolaşan çitaların yavruları 1 yıl kadar annesinin yanında kalıyor ve bazı erkek çitalarsa alanlarını 4 veya 6 yıl koruyor. Çitalar alanlarını idrar püskürterek belirler ama 1-2 günlük eski işaretler dikkate değer görülmez.. Avlamak amacıyla hızlı çıkışlar yapan çita 2 saniyede 70 km/hız yaparken maximum, 500-600 mt kadar takip yapabiliyor.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. umarım cıtalar hakkında videolarda vardır elinde benim senden ricam citaların tehlike anında avlarını agaca cıkardıklarını ögrendim eger bu olay esnasında cekilen bir video varsa gönderirsen sevinirim. baytaroglu77@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>