Çitalar İle İlgili Detaylı Bilgi

%name Çitalar İle İlgili Detaylı Bilgi

Bu yazımızda, dünya da en hızlı koşan hayvanı yani çita?yı tanımış olacağız.. Dünyanın en hızlı hayvanı, büyük kediler arasından çita?dır. Çita hakkında bilgi verecek olursak, gündüzleri avlanan tek kedi türüdür. Çitanın bilinen bir özelliği ise gözleri koyu renktir,
genellikle kahverengidir. Ağaca av aramak için çıkması da çitanın özelliklerinden birisidir. Çita nerede yaşar diye soracak olursak, genellikle güney kısımlarda yaşar sıcak kesimleri sever.

Çita avlanırken gruptaki en kuvvetsiz elemanı genellikle yemek yerken seçer ve başını öne eğdiğindeyse ona doğru yaklaşır. Avı ona doğru baktığındaysa yere iyice eğilerek hareketsiz durur. Başarılı bir av için çita avına 30 metre yaklaşmalıdır.

Çita gün boyunca aktif olan bir hayvandır. Özellikle sabah erken, akşamüstü, geceleri dolunay ışığında tam olarak aktifdir.. Genellikle tek dolaşan çitaların yavruları 1 yıl kadar annesinin yanında kalıyor ve bazı erkek çitalarsa alanlarını 4 veya 6 yıl koruyor. Çitalar alanlarını idrar püskürterek belirler ama 1-2 günlük eski işaretler dikkate değer görülmez.. Avlamak amacıyla hızlı çıkışlar yapan çita 2 saniyede 70 km/hız yaparken maximum, 500-600 mt kadar takip yapabiliyor.

   

Görüşler

  1. ardA

    Cevapla

  2. Cevapla

  3. mehmet

    Cevapla

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>