Charolais Sığır Tipi Hakkında Detaylı Bilgi

charolais 21 Charolais Sığır Tipi Hakkında Detaylı Bilgi

Charolais
Fransa’da geliştirilmiş etçi sığır ırkıdır. Son yıllarda Fransa dışındaki Avrupa ülkelerinin çoğunda, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da gittikçe artan ölçüde yetiştirilmektedir. Bu ırkın en önemli özelliği, başka sığır ırkları ile melezlendiğinde hızlı gelişen, çok iyi karkas veren ve yemden yararlanma gücü yüksek olan döller meydana getirmesidir. Bu nedenle sözü edilen ülkelerde Charolais boğaları etçi, kombine verimli ve hatta sütçü ırkların inekleri ile melezlenmekte ve elde edilen melez döller et üretiminde kullanılmaktadır. Et üretimine uygun melez hayvanların elde edilmesi için bu ırkla Türkiye’deki ırklar arasında da melezleme denemeleri yapılması yararlı olabilir.

Charolais ırkında vücut örtüsü krem rengindedir; ancak kremden beyaza kadar değişen renkte hayvanlara da rastlanmaktadır. Deride pigmentasyon yoktur. İri cüsseli bir ırktır. Besideki günlük canlı ağırlık artışı ve et randımanı yönünden en önde gelen etçi sığır ırklarından biridir. Bu yönlerden Aberdeen Angus, Hereford ve Shorthorn ırklarından belirgin bir biçimde üstündür. Karkastaki yağ oranının düşük olması da bu ırkın istenen bir özelliğidir. Yemden yararlanma gücü ve karkas kalitesi de diğer etçi ırk sığırlara bakınca daha iyidir.

Charolais ırkı erkek buzağıların ortalama doğum ağırlığı 38 kg, 6. ay ağırlığı 300 kg ve 18. ay ağırlığı 650 kg dolayındadır; 18. aylığa kadarki günlük canlı ağırlık artaşı 1.0-1.3 kg düzeyindedir. Et tandımanı yüksektir (%60-70).
76945 004 4A1899D2 Charolais Sığır Tipi Hakkında Detaylı Bilgi

    Makale Yazarı: duslerkulup2

Sizde yorum yazabilirsiniz...