Dinimiz İslam

Cennet ve Cehennem Yaşantısı Hakkında Geniş Bilgi

cennet ve cehennem hakkında bilgi

Sevgili duslerkulup okuyucularımız, insanların dünyada var oluşları Yüce Rabb’imize iyi bir kul olmak, sınanmak içindir. Yaratıcımız bizleri dünyayaya kimlerin kendisine iman edeceğini kimlerinse iman etmeyeğini görmek için göndermiştir. Hâk dinlerde cennet ve cehennem kavramları bolca geçmektedir. İnsanların yaşayış gayesi cennetin nimetlerine ulaşmaktır. Kötülük yapanların ise gideceği yer şüphesiz ki cehennemdir. Bu iki kavramın daha da somutlaşmasını sağlamak, o nimetlerin veya azapların ne derecede olduğunu kısmende aklımızda tefekkür edebilirsek eğer en azından daha fazla çaba sarf edip Allah’a şükür edip ona layık olmaya çalışırız. Cennet ve cehennem konusunda Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm birçok Hadis-i Şerif lerde bahsetmiş, Kur’an-ı Kerim’de de birçok yerde konusu geçmiştir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in cennet ve cehennem hakkında söyledikleri aşağıdaki gibidir:

Allah Teâla hazretleri ferman etti ki:

“Ben Azimu’ş-Şân, salih kullarım için gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve insanın hayal ve hatırından hiç geçmeyen nimetler hazırladım.”

Ebu Hureyre ilaveten dedi ki:

 “Dilerseniz şu ayet-i kerimeyi okuyun. (Mealen): “Yaptıklarına karşılık Allah katında onlar için göz aydınlığı olacak ne mükâfaatların saklandığını kimse bilemez” (Secde 17).

Buhari, bir diğer rivayetinde şu ziyadeyi kaydeder:

“Sehl İbnu Sa’d anlatıyor -deyip, hadisin aynısını kaydettikten sonra- der ki: “Muhammed İbnu Ka’b dedi ki: “Onlar Allah için ameli gizli tuttular. Allah da onların sevabını gizli tuttu. Kullar yanına gelince onları nimete boğacak.”

cennet hayatı hakkında bilgi

Sa’d İbnu Sa’d radıyallahu anh anlatıyor:

“Ey Allah’ın Resûlü dedim, insanlar neden yaratıldı?” “Sudan!” buyurdular. “Ya cennet?” dedim, o neden inşa edildi?” “Gümüş tuğladan ve altın tuğladan! Harcı da kokulu misk. Cennetin çakılları inci ve yakuttan, toprağı da zâferandır. Ona giren nimete mazhar olur, eziyet görmez, ebediyet kazanır, ölümle karşılaşmaz. Elbisesi eskimez, gençliği kaybolmaz.”

Hz. Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Gümüşten iki cennet vardır. Kapları ve içinde bulunan diğer şeyleri de gümüştendir. Altından iki cennet vardır, kapları ve içlerinde bulunan diğer eşyaları da hep altındandır. Adn cennetinde, cennetliklerle Rablerini görmeleri arasında Allah’ın veçhindeki rıdâu’l-kibriyadan (büyüklük perdesinden) başka bir şey yoktur.”

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>