Eğitim Dünyası

Çemberin çevresi nasıl bulunur?

Çemberin çevresi nasıl bulunur?

Çember: Bir yüzey üzerinde alınan bir noktadan eşit uzunlukta çizilen kapalı eğriye çember denir. Çemberin ortasından alınan noktaya merkez nokta denir.( M) ile gösterilir. noktası üzerinden geçen ve çember üzerinde alınan iki noktayı birleştiren doğru parçasına ise çemberin çapı denir. noktası ile çember üzerinde alınan bir nokta arasında kalan doğru parçasına ise yarıçap denir.Yarıçap ( r ) sembolü ile gösterilir.
Bir çember ; m = merkez
d = çap
 r = yarıçap
Düzlemde sabit bir noktaya eşit uzaklıkta bulunan noktaların kümesine çember denir ya da düzlemde sabit bir noktadan eşit uzaklıkta bulunan noktaların geometrik yeri bir çember belirtir. Bu sabit noktaya çemberin merkezi eşit uzaklıkların herbirine de yarıçap denır. Analitik geometride çemberin denklemi x-y koordinat sisteminde şu biçimde yazılabilir:
Çemberin hem çevresi hem alanını bulma formülüyle alan bulunur.
 Alıntıdaki Ek 62350
formülüyle çevresi bulunur.


1- Verilen bir çemberin çevre uzunluğunun, çapına bölümü ile Pi sayısı bulunur.Pi sayısı ( 3.14 ) olarak bulunur.Bu sayı sabit bir sayıdır. Pi sayısı = Çemberin çevre uzunluğu olarak yazılır çap ( 2 r )

Örnek: Çember şeklindeki bir havuzun çapı 6 mdir.Çevresinin uzunluğu 19 m. olduğuna göre,bu havuzun pi sayısı kaçtır?
ÇÖZÜM: formül, Pi sayısı = çevre çap(2r)

Çap “6” [Yarı çap 3] r2 = 3×2 = 6 Çap,,

Çevre bölü / çap  19:6 = 3.16

2 – Çap Uzunluğu : Merkez noktadan geçerek,çember üzerindeki iki notayı birleştiren doğru parçasıdır.Çap uzunluğunu bulmak için,

Pi sayısı = çevre ise,
Çap(2 r )= çevre
Pi sayısı olur.

Örnek : Çevre uzunluğu 24 cm olan bir çemberin yarıçap uzunluğu kaç cm?dir?(Pi sayısı =3 )

ÇÖZÜM : Çap(2r) = çevre
Pi sayısı= 24 : 3 = 8 cm bulunur. Çap = 2x r olduğuna göre 8:2 = 4 cm bulunur.

3- Çevre Uzunluğu:
Çemberin çevresinin uzunluğu; Çap uzunluğunun Pi sayısı ile çarpımına eşittir.

Çevre = Çap x Pi sayısı ise buradan

Çevre = 2 r x Pi olur.Akılda daha iyi kalması için

Çevre = 2 Pi Re

Çevre = 2 x Pix r biçiminde yazarız.
Örnek : Çap uzunluğu 22 cm olan çemberin çevresinin uzunluğu ne kadardır? ( Pi =3 )
Çözüm : Çap = 2 r olduğuna göre
Yarıçap ( r ) = 11 cm olur.
Çevre = 2 x Pi x r

Çevre = 2 x 3x 11
Çevre = 6 x 11
Çevre = 66 cm bulunur

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

21 Yorum

 1. Arkadaslar piyi 3,14 olunca nasıl oluyor 😖😖😖yarın denemem var 1saat im var

 2. İnsanlara yardımcı olmaya çalışırken bir çok kişiye yanlış bilgi almasına sebep olabiliyorsunuz , yazdığınız şeylere dikkat edin , doğrusunu bilmeyenin çözemeyeceği formüllerin içine sokmayın insanları sağlama ile rahatlıkla görülüyor olsada.

  (“) Yanlış kısım

  Örnek: Çember şeklindeki bir havuzun “yarıçapı” 6 m?dir.Çevresinin uzunluğu 19 m. olduğuna göre,bu havuzun pi sayısı kaçtır?
  ÇÖZÜM: formül, Pi sayısı = çevre çap(2r)

  Pi sayısı = 19 2×3

  Pi sayısı = 19 : 6 = 3.1 bulunur

  “(Yarı çap değil) Çap” olmalıdır doğrusu, yarıçap r2 = 12 * 3,14 = 37.68

  Doğrusu çap olduğundan. Çap “6” [Yarı çap 3] r2 = 3×2 = 6 Çap,,

  Çevre bölü / çap ,, 19:6 = 3.16 buraya 3.1 diye bilirsiniz insanların aklı karışmasın hani pi sabit 3.14 değilmiydi demesinler diye 3.1 idealdir , sınavlarda mantığı zorlamamak için 3 verile bilmektedir,

  Pi nin bazı rakamlarda bulunduğu sonucun tam 3.14 olmasmasını 2+2=2 ile’de açıklayada biliriz

 3. Ya hiçbişey anlamadım karışık vermişsiniz başlıkları atarkene birazdaha renk ullansaydınız ya da ne biliyi karman çorman gözüküyor nereyi okuyacağımı anlamadım . Ama yine de emeğinize yüreğinize sağlık . BAŞARILAR . BEN 7.SINIF MATEMATİK 1. DÖNEM .SINAVINA GİRECEĞİM YARI BANA YÜKSEK ALMAM İÇİN HERKES AMİN DESİN LÜTFEN HERKES BİR KERE SÖYLESE BU SİTEYE GİREN ÇOK GÜZEL OLUR HEPİNİZE ZİHİN AÇIKLIĞI DİLİYORUM . İyi günler.

  1. @betül aktaş yapmış olduğunuz öneriler dikkate alınmıştır. Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ediyoruz. Gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Okuyucularımızında yorumlarıyla, öneriyleriyle sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz.

 4. kardes soylede yazabilirdin Pisayısı=3.14 x 4Pi r2 (total area) = perimeter(b) L + 2b sphere = (4/3) / equilateral triangle = (1/4)(3) a2

 5. bencede benim işime çok yaradı hele hele 3. yazılıda yarıçapın uzunluğu nedir sorusuna yanıtta verdim sinavdan 95 aldım.duslekulube burdan teşekkürlerimi iletiyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>