Eğitim Dünyası

Carmina Burana Akımı Hakkında Özet Bilgiler

carmina burana akımı hakkında bilgi

Merhabalar düşler kulübü okuyucularımız, bugün carmina burana isimli edebiyat akımından söz edeceğiz. Carmina Burana akımı dünya edebiyat akımları arasında önemli noktada olan bir düşüncedir.

carmina burana edebiyat akımının detayları

Orta Çağ Lâtin şiirinin en ünlü ve en geniş derlemesi. Bavyera’da bir manastırda, adı bilinmeyen bir derleyici tarafından toplanan şarkı ve şiirler, ilk kez 13. yüzyıl sonlarında, daha sonra 19. yüzyıl başlarında tasnif edilmiştir. Gerek konuları gerekse dilleri karışıktır. Yobazlıktan, kilise yasaklarından, dünyanın kötülüğünden, paranın gücünden yakınanlar yanında bahara, aşka, eğlenceye değgin dizeler yer almış; Almanca Lâtince ile, Lâtince Fransızca ile karışmıştır.

Alman bestecisi Carl Orff, 1936-1937 yıllarında aynı ad altında bir sahne oratoryosu bestelemiştir. Bu son derece çekici ritmlerle işlenmiş koro parçaları albümünün şiirleri, “Carmina Burana” elyazmasındaki Benedit köylülerine ait şarkılardan seçilmiştir.

carmina burana nedir

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>