Eğitim Dünyası

Burnumuzdaki Gerçek Delik Sayısı

burun deliği resim

 

– Kaç tane burun deliğimiz var?

– Dört. İki tane göre görebildiğimiz, iki tane göremediğimiz. Bu keşif balıkların nasıl nefes aldığının gözlemlenmesi sonucu ortaya çıktı. Balıklar oksijenlerini sudan alır. Çoğunun iki çift buran deliği vardır, ön yüzdeki bir çift suyun girişi, bir çift ”egzoz borusu” da suyun çıkışı içindir. Asıl soru şu: Eğer insanlar balıktan evrimleştiyse, diğer iki burun deliği nereye gitti? Cevabı da şu: Kafanın içine girerek choanne (Yunanca ”huniler”) denilen iç burun delikleri haline geldiler. Bunlar boğaza bağlanır ve burundan nefes alabilmemizi sağlarlar. Bunu yapabilmek içinde bir şekilde dişler arasından geriye doğru çalışmak zorundaydılar. Bu kulağa pek mümkün gibi gelmiyor, ama Çinlin ve İsveçli bilimciler yakın zamanlarda bu sürecin yarısına olan aşamayı gösteren Kenichthys campbelli adında bir balık -395 milyon yıllık bir fosil- buldular. Bu balığın ön dişleri arasında burun deliğine benzer iki tane delik var.

burun değişim süreci

 

– Kenichthys campbelli, kara hayvanlarının doğrudan atasıdır, hem havada hem suda nefes alabilir. Bir çift burun deliği, timsahınki gibi sudan dışarı çıkarken, diğer çift burun deliği sığ yerlerde uzanıp yemek yemesini sağlardı. Dişler arasındaki benzer bir boşluk insan embriyosunun ilk zamanlarında da görülebilir. Eğer bu boşluk birleşemezse yarık bir damak ortaya çıkar. Yani eski bir balık, iki eski insan gizemini açıklıyor. Burunlarla ilgili sın araştırma da tesadüfen, iki dış burun deliğimizi farklı farklı kokuları ayırt etmek için kullandığımızı, her birinden farklı miktarlarda nefes alarak bir tür burunsal stereo yarattığımızı gösteriyor.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>