Askeri Konular

Bubi Tuzakları ve Mayınlar Hakkında Bilgi

mayın taraması

 

Bubi tuzakları çevrelerindeki nesnelere çok büyük tahribatlar verirler. Bu silahlar düşman askerlerini sakatlama, öldürme ve de psikolojik olarak çökertmek için tasarlanmıştır. Onlar ayırt edilemez ve görünmez birer seri katildir. Kara mayınları bubi tuzakları ve gelişmiş patlayıcılar alan koruma silahları sınıfına girerler. Bu silahlar içinde şu anda en karmaşık olanı Abd ordusu tarafından kullanılan IMS’tir. Yani akıllı cephane sistemi. Ims bir alanı korumak ya da bariyer kurmak amacıyla kurulur. Örümcek adı verilen parçası tuzak tellerini kurar. Patllayıcı uzaktan kumandayla ya da harekete duyarlı olarak şekilde kurulur. Ims hem piyadelere hem de zırhlı araçlara saldırmak için tasarkanmıştır. Ayrıca dost birimlere geçiş izni sağlamak için geçici bir süre devre dışı bırakılması da mümkündür. Tuzaklar kurup hedefleri yok edip yaralamanın geçmişi 1000 yıl öncesine kadar uzanır.Bu silahların yapılış prensipleri zaman içinde gelişse de yapılış amaçları hiçbir zaman değişmemiştir. Düşmanın bölgeye girmesini önlemek, dövüş kapasitesini düşürmek ve onları en beklemedikleri anda vurmak asıl amaçlarıdır.

En masum görünen nesleri öldürücü birer silaha çevirebilmektedir bunlar. Böylece düşmana psikolojik olarak artık zamanamayacakları duygusunu verirler.Tuzaklar ilk olarak avcılar tarafından geliştirilmiştir. Böylece avlanma yeteneklerini artırmıştır. Savaşlar oragnize hale geldikten sonra bu yöntemler savaş meydanlarında da uygulama olanağına sahip oldular. Bu ilkel avcı yöntemi 20. yüzyılda bile Vietnam gerillaları tarafından Abd askerlerine karşı kullanıldı. Patlayıcılar keşfedilince tuzaklar da bir seviye aşama kaydetti ve mayınlar meydana geldi. Bunlar yerin altına gömülür ve kullanıcısına büyük taktiksel avantaj sağlar. Birçok ordu onları savaş alanlarını kontrol etmek için kullandı. Bu iki şekilde de olanak sağlar. Birincisi düşmanı mayınları temizlemek için oyalar. ikincisi ise düşmanı sizin istediğini yöne yönlendirir ve böylece avantajlı konumda onları imha edebilirsiniz.

Tarihteki ilk kara mayınınıı 13. yüzyılda Çinliler Moğollara karşı kullandı. Daha sonra ise ortaçağ Avrupasında da ilkel mayınlar kullanılmıştır. Mayın taktikleri ise Amerikan iç savaşı sırasında gelişmiştir. Ama günümüz mayın teknolojisinin temeli 2. Dünya Savaşından Almanlar tarafından geliştirildi. Böylece düşmanın üstünlüğünü azaltılması hedeflendi ve başarılı da olundu. Daha sonra mayınların etki alanı geliştirilmesi için içene şarapnel parçaları yerleştirildi. Bundan sonra ise mayınlar geliştirilmeye devam edildi ve ağır zırhlılar ve tankları durdurmak için daha büyük mayınlar ıoluşturuldu. Bundan sonra büyük oranda metal içeren mayınlara karşı dedektörler keşfedildi. Ancak buna karşı da içeriği plastikle kaplandı. Bundan sonra ise bu mayınlar yeni gelişen savaş teknolojisi ile birlikte uzaktan kumandalı ve  manyetik alan dedektörü şeklinde geliştirildi. Mayınlar gerilla savaşlarının vazgeçilmezidirler. Bubi tuzakları adını bubi adında kolay avlanan bir kuştan alır. İşte bu mayınlar bundan böyle kişilerin hayal gücü doğrultusunda düşmana karşı bubi tuzağı olarak kullanım gördü.

 

Mayınlar ve Bubi Tuzakları Belgeseli:

PART 1:

PART 2:

PART 3:

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>