Brucella (Yavru Atma) Hastalığı Hakkında Bilgi

325661 3 4 2a717 Brucella (Yavru Atma) Hastalığı Hakkında Bilgi

Brucella (Yavru Atma) Hastalığı Hakkında Her şey

 HASTALIK ETKENİ
Etkeni Brucella abortus bakterisidir.
BULAŞMA ŞEKLİ Hayvandan hayvana bulaşmada en önemli faktör ineklerin tohumlanmasında tabii tohumlama (boğa) yönteminin kullanılmasıdır. Diğer bir faktör ise atık fetüs ve vaginal akıntıların zeminden uzaklaştırılmamasıdır. İnsanlara bulaşma ise ineklerin sütlerinin kaynatılmadan elde edilen ürünlerinin tüketilmesi, atık yavruya ve yavru zarına çıplak elle temas sonucudur.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ
Gebeliğin ileri dönemlerinde (beşinci ayından sonra) yavru atma, yavru atan ineklerde yaygın olarak eşini atamama ve rahim iltihabı sonucu hızlı seyreden vakalarda ölümler, yavaş seyreden vakalarda ise kısırlık ortaya çıkabilir.

HASTALIĞIN TEŞHİSİ
Sığırlarda yavru atmadan başka bir belirtiye rastlanmaz. Bu durumda atık yavrudan alınan marazi maddeler, kan, serum, süt, plasenta, vaginal sıvı ve idrardan alınan numunelerin laboratuar muayeneleri sonucu kesin teşhis konulur.

HASTALIĞIN TEDAVİSİ
Bu hastalığın tedavisi malesef yoktur. Hasta hayvanlar ve taşıyıcı oldukları saptananlar kesime sevk edilirler.

KORUNMA
Dişi buzağılar 4-8 aylık devrede iken Brucella S-19 genç aşısı ile aşılanmaları halinde 5 yıl süreyle yavru atmaya karşı bağışıklık sağlanılır. Kuzularda ise 3. ayında Brucella Rew-1 aşısı ile aşılanmalıdır. Bulaşmayı önlemek için yavru atan hayvanlar derhal tecrit edilerek gerekli laboratuar muayenesinden sonra hasta olanlar derhal kestirilmelidir. Tohumlamada kesinlikle boğalar kullanmamalı suni tohumlama yapılmalıdır.
Çiğ süt ve süt ürünleri kullanılmamalıdır. Peynir yapımında süt 62-65 derecede 30 dakika ısıtılmalı ve daha sonra mayalanmalıdır. Suyu süzülen peynir hemen tüketilmemeli tuzlu su içerisinde serin bir yerde en az üç ay bekletilmelidir. Hasta hayvan eti yalnızca kavurma yapılarak tüketilebilir.
osmaniyede disi buzagi basina 25 tl destekleme verilecek h8044 Brucella (Yavru Atma) Hastalığı Hakkında Bilgi

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>