Dinimiz İslam

Boza İçmek Haram Mıdır, Helal Midir?

boza içmek harammıdır

Değerli duslerkulup.com takipçilerimiz, kış aylarında satışı yapılan soğuk havalarda içi ısıtan bozanın dinimiz açısından hükmü nedir ne değildir bunu sahih kaynaklardan öğrenmeye çalışacağız. Helal haram konusunda yanlışlardan Rabb’imize sığınıız. Rabbimizin faydalanmamız için bizlere vermiş olduğu yiyecek ve içeceklerin yenilip içilmesi helâldir. Vücudumuza faydalı olan şeyleri yemek mubah olduğu kadar, zarar veren, akıl ve bilinç kaybına neden olan şeyleri hem dinimiz hemde tıp tasvip etmemektedir.

Bozanın haram veya helal olduğu konularda birçok çelişki bulunmaktadır. Öncelikle bilmeyenler için veya merak edenler için bozanın yapılış malzemelerinden bahsedelim. Darı hamurundan yapılan ekşimsi bir içecektir. Tatlılaştırılarak içilmektedir.  Bu bozanın içine sarhoşluk verici bir şey karıştırılmadığı sürece içilmesi haram değildir, helâldir. Meyve suyu gibi meşrubat sınıfında kabul edilmektedir.

Boza hangi durumlarda haram olur sorusunu incelersek fazla ekşitilir ve kabartılması, sarhoşluk verici bir hale gelmesi durumunda içilmesi dini açıdan riskli olur.

Boza hakkında 400 yıl önce Kanunî Sultan Süleyman’ın Şeyhülislâmı Ebussuud Efendinin verdiği fetva:

Asla iskar şaibesi olmayacak, şürbünde hürmet yoktur.

(Sarhoşluk şüphesi olmuyorsa eğer içilmesi haram değildir.)

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>