Sağlık Köşesi

Böbrek Adenokarsinomu Patolojisi

Yukarıdaki görsel, böbrek kanser tiplerinden Böbrek Adenokarsinomuna yakalanmış bir böbrek patolojik materyal görüntüsüdür.

Böbrek Tümörleri:

Bening tümör = Anjiyolipom (Anjiyomyolipomatozis + Tubereus sclerosis)

Çocuk Malign Tümörü = Wilms Tümörü

Erişkin Malign Tümörü = Böbrek Adenokarsinomu (berrak hücreli, derece 1)

Ürotelyal Tümör = Pelvis Renalis Tümörü (üretelyal karsinom)

 

Klinik Olgu:

57 yaşında erkek hasta, sol renal tümör ve sol sürrenal tümör klinik bulgularıyla gözleniyor. Makroskobik olarak gözlemlendiğinde 370 gram ağırlığında 13X5.5X6 cm boyutlarında sol böbrek nefrektomi yapılıyor. Kesi yüzünde bir kutba yerleşmiş 7X5.5X5 cm boyutlu parlak turuncu renkli, fibröz bantlarla lobüllere ayrılmış 0.2 ile 1 cm çapta kanamalı kistik alanlar barındıran kitle görülüyor. Mikroskobik özelliklerle beraber değerlendirildiğinde böbrek adenokarsinom Grade 1 patolojik tanısı konuluyor. Diğer özellikler olarak da olgunun karşı sürrenalinde operasyon sırasında metastaz mevcut olup, izleminde akciğerde adenokarsinom ve lenf nodu metastazları saptanmıştır.

 

Yukarıda ve aşağıda yer alan 2 farklı görselde böbrek adenokarsinom materyalinin boyanarak hazırlanmış preparatında mikroskop altında 2 farklı yakınlaştırmada incelenen patolojik görünümleri yer almaktadır.

 

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>