Eğitim Dünyası

Biyoinorganik Kimya Hakkında Bilgi

biyoinorganik kimya

 

Biyokimya ve inorganik kimyanın karışımı olan biyoinorganik kimya, biyolojik kimyadaki metal özelliklerini olduğu kadar elektron transfer proteinlerini, substrat bağlama ve aktivasyon, atom ve grup transfer kimyasının aydınlatılmasında da önemli bir yere sahiptir. Böylece tıp alanında birçok araştırmaya da ışık tutmaktadır. Biyoinorganik kimya, kimya biliminin bir alanıdır ve biyolojide metallerin rolünü inceler. Biyoinorganik kimya tıpta ve toksikolojide metalloproteinlerin,metallerin ve non-esansiyel metallerin davranışlarını inceler. Solunum gibi pek çok prosesler inorganik kimyanın alanı içinde yer alan moleküllere bağlıdır. Bu disiplin inorganik moldelleri kullanarak metalloproteinlerin davranışlarını araştırır. Memelilerin yaklaşık olarak %99’unun kütlesi karbon,azot,kalsiyum,sodyum,klor,potasyum,fosfor,oksijen ve kükürtten oluşur. Organik bileşikler yani protein, lipid ve karbonhidrat da başlıca karbon, azot, oksijen ve hidrojen içerir. Hücrelerde metal içeren biyomoleküllere ise Metalloma denir.

Doğrudan doğruya tıp bilimiyle ilişkisi olan bu bilim dalının tıp tarhine ve bilimine yaptığı katkının tarihçesine de şöyle bir göz atabiliriz:

* Paul Ehlrich Sifilis hastalığının tedavisinde organoarsenik (arsenikliler) kullanmış metallerin veya metalloidlerin tıpta anlamlılığını göstermiştir.

*.Rosenberg kemoterapide kullanılan Cisplatin’in antikanser aktivitesini keşfederek tıp bilimine önemli bir katkı sağlamıştır.

* James B. Sumner ilk protein olarak üreazın aktif bölgesinin Ni (Nikel) içerdiğini göstermiştir.

* Dorothy Crowfoot Hodgkin tarafından pernisyöz anemi (kansızlık) hastalığının tedavisinde kullanılan vitamin B12’nin Corin halka sisteminde Co (kobalt) atomu içerdiğini kristalografik olarak gösterilmiştir.

* Watson-Crick Dna’nın yapısında yapısal olarak anahtar rol oynayan  polimerlerin fosfat içerdiğini göstermiştir.

Bazı farklı sistemler biyoinganik kimyanın ilgi alanı içindedir. Başlıcaları:

-Metal İyonu taşıma ve depolama

-Metal içeren elektron transfer proteinleri

-Oksijen taşıma ve proteinlerin aktivasyonu

-Biyoorganometalik sistemler

 

kimyanın dalları

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>