Bitkiler ve Hayvanlar

Bitki Tohumları Yeryüzüne Doğru Niye Büyür?

bitki tohumları nasıl büyür

Dünya üzerinde bazı fiziksel kurallar vardır. Bu kurallar işleyiş bakımından dünya üzerindeki tüm hareketleri kontrol altına almaktadırlar. Bu hareketi kontrol alma sırasında ise bireylerin hayvanların ve bitkilerin yaptığı hareketler de bilimin konusu olmuştur.Bitkiler ekildiği andan itibaren geçirdikleri kimyasal reaksiyonlar ile bir çok kez gelişim faaliyetini gösterir. Bu gelişim faaliyetleri arasında tohumun yeşillenerek büyümesi gerçeğide yatmaktadır. Bitki kısa bir süre gerekli besini topladıktan sonra doğayla buluşmak ister. Bu buluşma yönünün nasıl olacağı ise tamamen bitkinin ortaya koyduğu hareketler doğrultusunda meydana gelmektedir. Bitki bu dönemde köklerinin ve gövdesinin yaptığı hareketler sonrasında yönelmeyi tamamlamış olmaktadır.

Tohum içinde yetişen gövde ilk olarak taprağı delmektede ve yerçekime karşı bir iş segilemektedir. Bu işlem sırasında yerçekimsel alanı hisseden bitkiler bu yön doğrultusuna zıt bir şekilde büyüme işlemlerini gerçekleştirir. Kökler ise gövdenin aksine yerçekimine doğru hareketlerini parelel birşekilde tamamlarlar. Kök toprakta yaptığı bu hareketi kolaylıkla gerçekleştirirken gövdede meydana gelen büyüme ise yerçekime zıt olduğu için bitkiler açısında büyük zorluklara neden olabilmektedir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>