Eğitim Dünyası

Bilim Adamı Mühendis El Cezeri Kimdir Biyografisi

bilim adamı el cezeri kimdir

Değerli düşler kulüp okuyucularımız, El Cezeri bilim adamı hakkında biyografik bilgiler sunmak isteriz sizlere. Sibernetik telekomünikasyon, denge kurma ve ayarlama bilimidir. Sibernetik teknolojisi yüzyıllar önce piyasaya çıkmışssa da otomasyon sistemlerin başlangıcı konusunda yeni yeni bilgiler edinmekteyiz. Fransızlar Descartes ve Pascal’ı; Almanlar Leibniz’i, İngilizler Bacon’ı öne sürseler de her ne kadar bu şahıslardan tam 6 asır önce sibernetiği hayatımıza sokan kişi İslam alimidir. Ünlü İslam alimi El Cezeri Türktür. Yüzyıla damda vuran bilim adamı mühendis el cezerinin teknolojik biliminden halen faydalanılmaktadır. Robot ve robotik teknolojisi yüzyıllar önce tasarlanmıştır. 

Doğum ve ölüm tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. 12. asırda Diyarbakır’da yaşamıştır. Artuklu Sultanı Sukman bin Artuk’un daveti üzerine 1181 yılından itibaren Artuklulara hizmet etmiştir.

el cezeri teknolojisi bilimi

Cezeri, bilim ve teknoloji tarihinde yaptığı olağanüstü buluşlarla ve robotlarla tanınmaktadır. Bu alanda ortaya koymuş olduğu makine yapımında yararlı bilgiler eserlerinde mevcuttur. Cezeri, hayatında 6’sı su saati olmak üzere 4’ü mumlu saat, 6’sı ibrik, 7’si eğlence amaçlı kullanılan çeşitli robotlar, 3’ü abdest almak için kullanılan robotlar, 4’ü kan alma teknesi, 6’sı fıskiye, 4’ü kendinden ses çıkaran araç, 5’i suyu yukarı çıkartan araç, 2’si kilit, 1’i açıölçer, 1’i kayık su saati olmak üzere 49 icat insanlığa hediye etmiştir. Genel olarak araçlar hava, boşluk ve denge prensiplerine göre çalışmaktadır. Cezeri’nin yaptığı icatlar arasında, fil su saati, tavus kuşlu ibrik, mumlu saatler, abdest almak için robotlar, fıskiyeler, suyu yukarı çıkaran araçlar bulunmaktadır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>