Program, Yazılım, Donanım

Bilgisayar Kasası Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Öneriler

bilgisayar kasası
Günümüzde diz üstü bilgisayarlar yükselişlerini sürdürüyorlar ama masaüstü PC’lerin soyu henüz tükenmedi ve yakın bir gelecekte de tükenecek gibi görünmüyor. Hala her gün pek çok kişi yeni bir masaüstü PC alıyor. 

Sessiz bir kasa
Tüm bu soruların yanıtı ararken özellikle dikkat etmeniz gereken iki konu var. Bu konulardan ilki kasanın soğutma özellikleri. Genellikle daha büyük kasaların daha kolay soğutulacağını bilmenizde fayda var. Ama PC’nizi sadece e-postalarınızı kontrol etmek ve Facebook’a girmek için kullanacaksanız zaten ciddi bir ısınma sorunu yaşamazsınız. En yeni oyunlar veya 3D işlemlerle uğraşanların ise daha büyük kasalar tercih ederek, kasa içerisinde hava dolaşımını sağlamalarında fayda var.
Soğutmayı sağlayanın kasalardaki fanlar olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda bir kasanın kulakları sağır edecek gürültüsünün en büyük suçlusu da fanlardır. Bu yüzden ihtiyacınız ne olursa olsun fan seçimi büyük önem taşıyor.

Daha küçük fan daha fazla gürültü Bu konudaki en önemli ipucu; daha küçük fanların daha çok gürültü çıkartacağıdır. İlk bakışta tam tersinin daha mantıklı olduğunu düşünseniz de küçük fanların aynı hava akımını yaratmak için daha çok sayıda dönüş yapmak zorunda olması, büyük fanlara göre daha çok ses çıkarmaları anlamına geliyor. Bu yüzden kasada birkaç tane büyük fan olması sessizliği sağlamak için faydalı olacaktır.

1- Anakartımızın yapısı hangi boyutta ise (ATX, Micro ATX) aynı yapıda bir kasa seçmeliyiz.

2- Kasamızın içerisinde bulunan (anakart,işlemci, ram, ekran kartı) gibi parçalar yüksek performans gösterirken veya havalar çok sıcakken daha fazla ısınırlar ve bu ısınma durumu bilgisayarımızın performansını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden kasamızın havalandırma özelliği iyi derecede olmalıdır ve bu havalandırma kasamızın içerisine yerleştirilen fanlarla sağlanır. Kasamızda yeterli miktarda fan bulunduğundan emin olmalıyız (minimum fan sayısı güç kaynağındaki hariç 2 olmalıdır).

3- Bazı kasalar dahili güç kaynaklarıyla birlikte satılırlar. Fakat bu güç kaynaklarının çoğu hem belirtilen miktarda güç sağlayamazlar hem de voltaj korumaları yoktur. Bu yüzden kasa alırken yanında dahili güç kaynağı olmamasına dikkat etmeliyiz. Güç kaynağını ayrı olarak satın alabiliriz.

4- Filmlere, mp3 lere, programlara özen gösteriyor iseniz; gelişmiş harddisk kapasitesine ihtiyacınız var, ve ses sistemine ihtiyacınız var.

5- Sık sık arşiv alıp cd yazıyor iseniz, kaliteli bir dvd yazıcısına ihtiyacınız var.

6- Şuanki ve gelecekteki kaliteli oyunları rahatlıkla oynamak istiyor iseniz; yüksek özellikli ekran kartı (anakarttan ayrı olacak) ve extra rame ihtiyacınız var.

7- Multimedya işlemleriyle çok uğraşıyor iseniz; işlemci (cpu) ve rame ihtiyacınız var.
toplama pc

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>