Sağlık Köşesi

Beyin Ölümü Nasıl Gerçekleşir?

beyin ölümü hakkında bilgi

İlk olarak, herkesin beyin ölümüyle öldüğünü açıklığa kavuşturalım. İster yaşlı bir kişi  beyne   oksijen ve gıda eksikliği sonuçlanan kalp krizinden acı çeksin ister genç bir kişi başından vurulduğu için beyin ölümü gerçekleşsin, bu hep aynı teşhistir. Beyin vücudun tüm fonksiyonlarını kontrol eder fakat onun yapamadığı 3 şey vardır:

Acıyı hissedemez. Beyin tüm vücuttaki acıyı hissedebilir ama kendi içindekini değil.
-Beyin oksijen depolayamaz. Bir kişi oksijen eksikliğini sadece birkaç saniye sonra hissedebilir. Birisi aniden ayağa kalkıp başı döndüğünde, beyine kan akışının eksildiğinin bir emsalidir.
-Beyin glikoz(kan şekeri) depolayamaz. Kendilerine çok fazla insulin veren diyabetler kan şekerlerini çok fazla düşürebilir ve bayılabilirler. Eğer çabuk bir şeker yüklemesi olmazsa beyin ölebilir.

Kalp durduktan sonra beyin 6 dakika kadar hayatta kalabilir. Kalp masajını öğrenme sebebi, eğer kalp masajı kalp durduktan 6 dakika içinde yapılabilirse beyin oksijen eksiliğine rağmen hayatta kalabilir. 6 dakikadan sonra kalp masajı yapılmadıysa beyin ölmeye başlar. Çabuk diriltme doktorun beyin hasarını tespit ve tedavi etme zamanını arttırır. İlaç verme ve mekanik havalandırma dokunun oksijenle dolmasını sağlar fakat ciddi beyin hasarı veya uzun süreli oksijen veya glikoz eksikliği beynin ölümüne sebep olur.

Tanım olarak, beyin ölümü beyin kökü dahil tüm beynin geri dönüşü olmayan bir şekilde tüm fonksiyonlarını kaybetmesidir. Yasal olarak ise ölüm, doktorların beynin ve beyin kökünün geri dönülmeyecek bir şekilde tüm sinirsel faaliyetlerini kaybettiğini tespit ettikleri zaman olur.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>