Bitkiler ve Hayvanlar

Betta Balığı Bakımı ve Özellikleri


Kavgacı siyam balığı adı ile de bilinen Betta Balığı, agresif davranış sergilemeye meyilli bir balık türü olmasından dolayı bu isim ile anılmaktadır. Diğer balıklar ile anlaşamayıp agresif tavırlar sergilemesinden dolayı Betta Balığı cinsi genellikle tek başına yaşamaktadır. Üstelik sadece farklı cins balıklar ile değil, kendi cinsinden olan balıklar ile de bir arada yaşama konusunda zorlanmaktadır. Ayna tutulup kendi gösterildiğinde dahi agresif tavırlar sergilemeye başlayan Betta Balığı, 2 erkek Betta Balığı bir araya getirildiğinde genellikle ölüm ile sonuçlanan durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle Betta Balığı beslemek istiyorsanız ona özel, ayrı bir yaşam alanı oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Dişi Betta Balıkları erkek betta balıklarına göre bir arada yaşama konusunda ciddi anlaşmazlıklar ortaya çıkarmazlar. Bu sebeple uzmanlar, bir arada yaşayacak Betta Balığı arayışında olan kişilere, dişi Betta Balığı almalarını tavsiye etmektedir.

Betta Balığı Bakımı

30*27*30 cm büyüklüğüne sahip bir akvaryum büyüklüğü balıklar alemi içinde bulunan akvaryum balıkları arasında en çok sevilen türlerden biri olan betta balıkları için ideal yaşam alanıdır. Labirentli bir balık türü olmasından dolayı oksijen tüketimi açısından sizleri zora sokmayacaklardır. Haftada bir kez akvaryumun suyunu değiştirmek yeterlidir. Ancak akvaryum suyunu değiştirirken 4’te 1 oranında değiştireceğiniz suyun daha önce oda sıcaklığında bekletilmesine dikkat edilmelidir. Çok soğuk sularda betta balıkları çabuk hastalanmaktadır. Özellikle kış aylarında ev içi soğuk oluyorsa hastalıklara karşı bir ısıtıcı kullanmaya özen göstermelisiniz.

Çok obur bir balık türü olmasına karşı Betta Balığı beslerken az az yem vererek beslemek ideal besleme şeklidir. Granül şeklinde bulunan yüksek protein içeren balık yemleri tercih edilmelidir. Bir paket balık yemi yaklaşık olarak 6 ay kullanılmaktadır.

Betta Balığı Özellikleri

Doğal ortamlarında etçil balık türleri arasında yer aldıklarından dolayı sinek lavraları ve solucan yiyerek beslenen Betta Balıkları, bu nedenle yüksek protein içeren balık yemleri ile beslenmeye dikkat edilmelidir. Ortama 5 cm boyunda olan Betta balığı, oksijeni verimli kullanmak için kendilerine özgü bir solunum sistemine sahiptir.

Betta Balığı kavgası ile internette sık sık gündeme gelen bir balık türü olduğundan dolayı Betta balığı tek yaşar mı sorusuna bundan çok hoşlanacaklarını söylemek mümkündür.

Betta Balığı ve diğer hayvanlar hakkında çok daha ayrıntılı bilgi edinmek için Hayvanlar Alemi ziyaret etmeniz gereken bir internet kaynağı.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>