Dinimiz İslam

Bayanların Uyması Gerektiği Peygamberimizin Sünnetleri

Değerli okuyucular, peygamberimizin sünnetlerini yerine getirmek günlük hayatımızda her türlü kötülükten kendimizi korumak arındırmak ve sevaplarımızı dinimizi daha doğru yaşamamızı sağlar. Erkeklerin uyması gerektiği sünnetler olduğu gibi de bayanlarında uyması gerektiği peygamberimizin sünnetleri vardır. Bunları yapma veya terk etmede herhangi bir sevap veya günah yoktur. Müslüman, Resulüllahı niyet ederek, O yaptı diye bir davranışı yapsa alışkanlıklarını ve adetlerini ibadete dönüştürebilir. Çünkü Resulüllahı düşünmek Allah’ı hatıra getirir, Allah’ı hatırlamak ise ibadettir. Genel olarak birçok sünneti gerçekleştirmesi gerekmektedir bayanların. Özel hal ve durumları itibariyle tamamiyle yapamadıkları ibadetler olacaktır elbette.

Peygamberimizin 3 adet sünneti bulunmaktadır.

1. Farz ( yapmada mecburiyet, yerine getirmede ise büyük sevap yapılmadığında azap) -vacip,

2. Nafile,

3. Adap ve güzel adetler

Teheccüd namazı, kaylule uykusu, yer ve zamana göre Resulüllahın yaptığı bazı dualar, selam vermek, musafaha etmek, güzel koku sürmek,  hediyeleşmek, davete icabet etmek, hasta ziyareti, esnerken ağzı kapatmak, uyurken sağ tarafa yatmak, vücut temizliği yapmak gibi sünnetler hem kadın hem erkeğin yapacağı sünnetlerdir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>