Özgün Siyaset

Başkanlık ve Yarı Başkanlık Sistemi Hakkında Geniş Bilgi

başkanlık sistemi hakkında bilgi

Sevgili duslerkulup.com takipçilerimiz, bugün sizlere uzun zamandır ülkemizde tartışılan “Başkanlık Sistemi” hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Eski cumhurbaşkanlarımızdan Turgut Özal’ın da gündeme getirdiği başkanlık sistemi tekrar konuşulmaya başlandı. Recep Tayyip Erdoğan’ın çift başlı sisteme karşı olduğunu açıklamasıyla birlikte başkanlık sistemini öne atması büyük tartışmalara yol açtı. Fakat görünen o ki yakın zamanda ülkemiz başkanlık modeline geçecek. Asıl tartışılması gereken nokta, yarı başkanlık mı, tam başkanlık mı?

Öncelikle arasındaki farkları incelememiz gerekiyor. Başkanlık, yarı başkanlık sistemi ve bunların dünyadaki uygulamaları nasıllar. Başkanlık sistemini hangi ülkeleri kullanıyor. Hangi ülkeler yarı başkanlık sistemine geçmiş. Bunları kısaca inceleyelim. Başkanlık sisteminde başkan nasıl seçilir sorusuna cevap arayalım. Başkan, aynı 30 mart 2014 cumhurbaşkanı seçiminde olduğu gibi halk tarafından doğrudan ve dolaylı olarak belirli bir süre için seçilir. Parlemento kesinlikle karışamaz. Ülkeyi yönetmek için hükümet üyelerini başkan seçer. Tıpkı bakanlar gibi. Devlet başkanı tek başlıdır. Başkan yaptığı işlerden dolayı kimseye sorumlu değildir. Başkan parlement sistemde gelen yasaları veto etme yetkisine sahiptir.

Yarı başkanlık sistemi nasıldır?, Yarı başkanlık sisteminde başkanın görevleri nelerdir?, Yarı başkanlık sisteminde başkanın sorumlulukları nelerdir? Bu sorulara cevap arayacağız şimdide.

Yarı başkanlık sistemi ile parlamenter sistemin karışımıdır. Yürütme halk tarafından seçilen devlet başkanı ile meclis güvenine dayanan hükümet başkanı arasında yapılır. Yürütmenin başı ise devlet başkanıdır. Bu sistem cuhurbaşkanının halk tarafından seçildiği parlamanter sistem olarakta görülebilir. Yarı başkanlık sistemi günümüzdeki cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık sisteminin farklı versiyonu olarakta söylenebilir.

başkanlık ve yarı başkanlık hakkında bilgi

Dünyada başkanlık ve yarı başkanlık sistemi ile yönetilen ülkeler hangileridir?

Afganistan,Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Azerbaycan, Belarus, Bolivya, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti,Endonezya,Ermenistan, Filipinler,Güney Kore,Honduras,İran,Kazakistan,Kıbrıs,Meksika,Nijerya,Panama,Sudan,Türkmenistan,Uruguay,Fransa Cumhuriyeti
Çin Cumhuriyeti,Rusya Federasyonu’dur.

Başkanlık sistemini en iyi uygulayan ülke Amerika’dır. Birçok gelişmemiş ülkeler bile başkanlık sistemine geçmişlerdir. % 100 başarılı olmasalarda devlet başkanları karar alma hususunda daha cesur adımlar atabilmişlerdir.

Türkiye’de başkanlık veya yarı başkanlık sistemi uygulanabilirmi?

Ülkemiz 10 yıllık gibi kısa zamanda birçok engellemeye rağmen toparlanmıştır. Ülkenin toparlanmasında mimar olan Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde başkanlık sistemi oldukça etkili olacaktır. Çünkü eskiden cumhurbaşkanları köşkte sefa içerisinde otururken, Erdoğan bunu yıkıp başbakanlığında olduğu gibi yurt dışı gezilerine ağırlık vermeye başladığını hissettirmiştir. Çalışmayı seven bir devlet başkanıyla ve yardımcı hükümet üyeleriyle daha verimli işler yapılabileceğini öngörüyorum. Başkanlık sistemi yakın zamanda genel seçimlerde oldukça konuşulacak gibi duruyor.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>