Eğitim Dünyası

Baş Bitleri Hakkında Detaylı Bilgi

 

Baş bitleri yani bilimsel ismiyle Pediculus Capitis Artropodlar sınıfının Pediculus Humanus grubundadırlar. Yumurta evresinden sonra 1. , 2. ve 3. Nimf safhasından sonra erişkin halini alırlar. Yaşam döngüsü insanlar arasında yakın temas ile bulaş sonucu olur. Baş biti tanısı klinik özellikleri yanı sıra bit tarağı ile ıslak tarama yöntemiyle makroskopik veya mikroskopi ile konur.  Pediculus Capitis yani baş bitinin yumurtası dişinin özel salgısıyla saçlara yapışır ve taç şeklinde kapağı vardır. Baş bitinin yumurtası  X4 büyütmede direkt bakı ile görülür. Ortalama 0.7X0.3 mm boyutundadır. Yumurtasına sirke de denir. Pediculus Capitis erişkini yani baş biti ortalama 1-2 mm boyunda olup X4  büyütmede direkt bakı ile görülüp vücudu baş-göğüs ve karın parçalarından oluşur. Vücudu sırt- karın yönünde basıktır. 3 çift bacağı vardır ve bacaklar kuvvetli pençe ile sonlanır.

Baş Biti Erişkini ve Yumurtası Nerede Aranır?

Baş biti. saçlı deride daha çok kulak arkası ve ensede bulunan saçları tercih eder. İkincil olarak saçın ön kısmında bulunurlar. Bu davranışları daha çok bu bölgelerin sıcaklığı ile ilişkilidir.

Sirke ( Bit yumurtası) Bulunca Ne Yapmalı?

Kişide baş bitinin bulunduğundan ancak erişkin veya nimflerin görülmesi ile emin olunur. Sadece sirke olması tanı ve tedavi için yeterli değildir; çünkü eski bir enfestasyondan kalma ve içleri çoktan boşalmış olabilir.

Hastalık Yapıcı Organizma Taşırlar mı?

Yapılan bazı çalışmalarda, baş bitlerinin içinde bazı bakteriler tespit edilmişse de, şimdiye kadar herhangi bir ajanı bir insandan diğer bir insana naklettikleri gösterilmemiştir.

 

Baş Biti Nasıl Bulaşır?

En genel yolu baştan başa temas ile geçiştir. Okulda veya evde oynarken geçiş hızla olur. Baş biti bulunan biri tarafından kullanılan şapka, tarak, fırça, saç bandı, yastık ve havlulardan da bulaşabilir.

Yaşam Döngüsünde Görülen Şekillerinin Boyları Ne Kadardır?

Yumurta= 0.5-2 mm,  Nimf= 1.2 mm,  Baş biti= 2-3 mm

Yumurtasına halk arasında sirke denir. Yumurta açılınca “Nimf” denilen yavru bit çıkar ve hemen kan emmeye başlar, üreme olgunluğuna ancak 3 nimf safhasından sonra erişkin olarak ulaşır. Yaşam süreleri 20-32 gündür.

Baş Biti Yumurtası (Sirke) Nasıldır?

Baş bitleri, yumurtalarını oldukça sağlam bir yapıştırıcıyla saç teline ve saç derisinden yaklaşık 4mm uzağa yapıştırır. Yumurtalar, saçtaki kepek ya da kir gibi diğer yapılarla karıştırılabilir ve yanlış tanıya sebep olur. Kepekler gibi yıkamayla düşmezler. Sirke, saç teli iki parmak arasında tutulup çekildiği zaman saçtan uzaklaşmaz. Baş biti bulunması kirlilik göstergesi değildir. Bitler yumurtalarını daha kolay yapıştırabildikleri için temiz saçları daha çok tercih ederler. Baş ve vücut bitleri sadece insanda bulunur, diğer hayvanlardan bulaşmaz.

Belirtisi Nelerdir?

Çocuklar baş bitini aldıktan sonraki birkaç hafta hiçbir semptom vermeyebilir. Başın kaşınması en önemli belirtidir. Bazen yaralar açılmasına ve ikincil bakteri enfeksiyonuna sebep olabilirler.

Baş Bitleri Neden Kaşıntıya Sebep Olur?

Bitler ısırdıkları zaman, deriden verdikleri alerjik maddeler, çıkardıkları ve saç derisinde hareket etmeleri nedeniyle kaşıntıya sebep olurlar.

Baş Bitini Nasıl Bulurum?

Göz ve elle aramaktan çok, baş bitleri için uygun aralıklı dişleri olan taraklar kullanılmalıdır. Tarak yardımıyla bulma olasılığı 6 kat daha fazladır. Susam tanesi büyüklüğünde ve genelde kahverengidir. Bir kişide genelde 10-20 arasında erişkin bulunur; ancak 100’den fazla erişkin görülen kişiler de vardır. Evde bir kişide baş biti bulunduğunda büyün aile bireyleri kontrol edilmelidir.

Sonuç olarak saçların kirli olması baş bitine sebep olmaz. Bitler zıplayamaz, uçamaz, yüzemez; ama çok hızlı hareket ederler. Baş bitleri kedi, köpek gibi pet hayvanlarında bulunmaz. Gelişmiş ülkelerde de çok yaygındır ve kısa saç baş biti yayılımını önlemez.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>