Cep Telefonu ve Teknoloji

Banka Atmlerinin Çalışma Mantığı Nasıldır?

atmlerin çalışma mantığı

Bankamatikler sizi nakit paraya ulaştıran kestirme yoldur, bankamatiklere gidersiniz, kartınızı sokarsınız, ekrandan anında cevap alırsınız, bir dakika içinde paranız ve dekontunuzla beraber yolunuza devam edersiniz. ATM nin Türkçe açılımı otomatik vezne makinasıdır. Bankamatikleri artık süpermarketlerde, mağzalarda, seyehat merkezlerinde bulabilirsiniz. Başka bir şehirdeki bankanın ATM aracılığıyla paranızı hazır bulundurması nasıl oluyor diye merak etmişsinizdir.

ATM ler nasıl çalışır

ATM ler basitçe 2 girişi ve 4 çıkışı olan veri terminalleridir. Diğer terminaller gibi ATMler de bir başka sunucuya bağlanmak zorundadır. Sunucu ise bir ağ geçidiyle internet servis sağlayıcıya bağlıdır, böylece bankamatik kullanıcılarına ulaşılmış olur. Bir çok sunucu özel bağlantı hattını ya da çevirmeli bağlantı cihazını destekler. Özel bağlantı hatlı cihazlar direkt olarak sunucuya 4 kabloyla tahsis edilen telefon hattı aracılığıyla bağlanır.

Çevirmeli bağlantılı ATM ler ise sunucuya normal bir telefon hattıyla ve bir modemden

numara çevirerek bağlanırlar. Özel bağlantı hatları yüksek kapasiteleri nedeniyle büyük yerleşim yerlerinde tercih edilirken, çevirmeli bağlantı ticari alanda tercih edilir, çünkü bu durumda maliyet kapasiteden daha büyük bir faktördür. Aylık işletim maliyetlerine bakıldığında çevirmeli bağlantı maliyeti özel hatlı bağlantı maliyetinin sadece küçük bir kısmına denk gelir.

 Sunucu, bankanın veya finans şirketinin kendisinin olabilir ya da başka bir servis sağlayıcının olabilir. Bankanın kendi sunucuları sadece kendi makinalarını desteklerken, ayrı bir servis sağlayıcı firmanın sunucuları ticari makinaları destekler.

 Bankamatik kartınızı kullanabileceğiniz yerler:

Marketlerde

Benzin istasyonlarında

İndirim mağazalarında

Kitapçılarda

Bilet satış noktalarında

Eczanelerde

Otellerde

Restoranlarda

Nakit para yerine kullanabilirsiniz. Bankamatik kartınızı kredi kartı yerine kullanabilirsiniz. Bankamatik kartınızı kullanmak isterseniz, kartınızı pos cihazından çektirip şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır, harcadığınız miktar anında banka hesabınızdan düşülür. Örneğin VİSA gibi kart şirketlerinin bankanızla anlaşması vardır, bu visa kart ile anlaşmalı işyerleri ve bankamatiklerde işlemlerinizi yapabilirsiniz. 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>