Sağlık Köşesi

Bağırsak Kurtları Hakkında Geniş Bilgi

bağırsak kurtları

Bağırsak kurtları, sestod olarak da bilinen bant şeklindeki kurtçukların uzunluğu yaklaşık 900 cm kadardır ve az pişmiş sığır etinden, domuz etinden ya da balık etinden edinilir. Bağırsak kurtlarının tümü insan ya da hayvan bağırsaklarında yaşar. Burada kancalarının ya da emicilerinin yardımıyla kendilerini bağırsakların duvarlarına bağlarlar.

Domuz etinin içinde bulunan bağırsak kurdu yumurtalarının yenmesi, bağırsağın veya gözlerin bu kurtçuklar (kist formunda) tarafından sanlmasına sebep olur ve bu duruma sistiserkoz adı verilir. Bu da kasılma nöbetlerine, baş ağrılarına ve görsel problemlere sebep olur.

Bir başka bağırsak kurdu çeşidi de un kurdudur. Bu kurda un kurdu denilmiştir çünkü uzunluğu yaklaşık 2.5 cm?dir. Bu kurt, insandan insana geçebilir. Bununla birlikte dışkılara temas edildiği zaman ve ardından yumurtalar da ağıza geçtiği zaman bulaşır.

Bağırsak kurtlarının belirtileri genelde hafif olmasına rağmen ishalle ve karın ağnlanyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Daha büyük kurtların parçaları ise bazı zamanlarda katı dışkılarda ya da anüs çıkışında belirebilir.

Doktorunuz, bu istilayı katı dışkılarınızda yerleşmiş yumurtaları veya kurtçuklan gördüğü zaman teşhis eder. Tedavisi, kurt engelleyici ilaçlar ile yapılır. Bağırsak kurdunu engellemek için, etlerin ve balıkların doğru biçimde saklanması ve pişirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kişisel temizliğinize de özen göstermeniz gerekmektedir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>