Özlü Sözler

Atasözlerin İzlerine İlk Olarak Hangi Kaynakta Bahsedilir?

dede korkut hikayeleri

Merhabalar saygıdeğer okuyucularımız, atasözü kelime anlamı olarak; yüzyıllarca geçen bir zaman dilimi süresinde, tecrübeler edinilerek çeşitli sebeplerle söylenerek, sayısızca anlamları küçük ve kısa sözler haline getiren, dedelerden torunlara kalan ibretlik, özlü ve kısa sözlerdir. Gerçekten atasözleri nesiller aracılığıyla bırakılan en büyük mirastır. Geçerliliğini herzaman koruyan insanların günlük hayatlarında tecrübesiyle bu sözleri aklına getirip hareket etmesiyle bilinirler. En basitiyle çok sinirle hareket eden bir kişinin yapacağı hatalar daha fazla olur. Büyüklerimiz, atalarımızda bunu “öfkeyle kalkan zararla oturur” sözüyle mükemmel bir şekilde açıklamışlardır. Cümleler kurulurken de atasözleri hem örnekleme hemde tanık gösterme açısından çok etkili olmaktadır. Atasözlerinin insanların üzerindeki etkisi bu manada çok önemlidir.

atasözlerinin izlerine ne zaman denk gelinir

Atasözlerin İzlerine İlk Olarak Hangi Kaynakta Bahsedilir?

Yazarların ve şairlerin daha önceden duydukları atanlarından sözleri yazdıkları destanlardan bulunmuştur. Çoğu atasözü,eskiden yazar ve şairler metni güçlendirmek yani daha iyi hale getirmek için atasözlerini kullanıyorlardı. Tarih kronolojisinde atasözlerin izlerine ilk olarak Mezopotamya’da bulunmuş tabletlerde yazılı olduğu bilinmektedir. Bu tabletlerdeki atasözleri Türk atasözleri ve diğer milletlerin atasözleriyle yakınlık gösterir. Atasözleri anonim halk edebiyatı ürünlerinden kabul edilir.

Atasözleri, deyimlerden daha uzun cümlelerden oluşur. Türkçe ilk atasözü örneklerine Orhun Yazıtla­rı’nda, Kâşgarlı Mahmut’un Divân-ü Lügati’t Türk’ünde, Dede Korkut Hikâyeleri’nde rastlanır. İlk ör­neklerde “sav“, sonradan “mesel, darbı mesel” adıyla geçer. Divan edebiyatında “Pend-nâme“ler, halk şii­rinde “nasihat destanları” atasözleri ile oluşur.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>