Sağlık Köşesi

Aşırı Su Tüketiminde Zehirlenme Nasıl Olur?

aşırı su tüketimi

Çok basit olarak su zehirlenmesi vücuda aşırı miktarda su alımı sonrasında vücutta hali hazırda bulunan diğer maddelerin miktarının göreceli olarak azalmadır. Eğer hastanede veya diğer bir sağlık kurumunda kan vermişseniz Na (Sodyum), K(potasyum) gibi bazı kimyasal değerlerin kontrol edildiğini, aynı zamanda bu elektrolitlerin çeşitli içeceklerin üzerinde de yazıldığını görmüşsünüzdür. Elektrolitler basitçe pozitif ve negatif yüklü iyonlardır, vücuttaki başlıca işlevleri de sıvı dengesini ve sinir iletimini sağlamaktır. Bu elektrolitler olmadan vücut işlevini yerine getiremez, su zehirlenmesinde de diğer elektrolitlerle beraber sodyum oranı düşmesi (hiponatremi) başlıca ölüm nedenidir.

Aşırı sodyum düşüklüğü (hiponatremi) sonucunda koma hali ve devamı halinde ölümle sonuçlanır. Eğer erken tanı konulabilirse damar içi sıvı takviyesi ile bu durum geriye döndürülebilir, ancak tedavi edilmeyen hiponatreminin ölümcül olduğu unutulmamalıdır. Su zehirlenmesi hiponatremiye neden olan durumlardan yalnızca bir tanesidir, diğerleri aşırı terleme, ciddi yanıklar, uzamış susuzluk hali ve bazı karaciğer ve böbrek bozukluklarıdır.

Hiponatremide ölümü başlatan etken sodyum dengesizliğinin neden olduğu aşırı miktarda hücre ölümleridir. Sodyum pozitif elektrikle yüklü bir iyondur, görevi de suyu hücre dışında tutmaktır (hücre dışı sıvıda bulunan sodyum miktarı, hücre içinde bulunan sodyum miktarından daha fazladır). Neticede, sodyum kan basıncını dengede tutar (aşırı tuz alımında damarlardaki sodyum miktarı artar buda vücuttaki mevcut dengeyi bozarak, vücudun diğer kesimlerindeki suyun damarlara geçmesi sonucunda hipertansiyona neden olur).

Aşırı miktarda sıvı alınması durumda damarlara geçen aşırı sıvı sodyum oranın azalmasına bunu düzenlemeye çalışan vücut dengesinin de orantısal olarak azalan Na miktarının düzenlenmesi için hücre içinden damar içine (veya hücre dışına) geçecek Na miktarının artmasıyla durumu daha da kötüleştirir ve su bolluğu içinde su alarak şişen hücreler ölmeye başlar. İlk ölmeye başlayan hücrelerde etrafında kafa tası bulunduğu için daha fazla genişleyemeyip patlamaya başlayan beyin hücreleridir (hücrelerin şişmesi ile ilk önce koma hali gelişirken, aşırı şişen hücrelerin patlamaya başlaması ile de kişinin ölüme ilerlemesi hızlanır). Bu nedenle hastanelerde serum adı verilen (gerçek adı serum fizyolojik) ve damar içi uygulanan sıvıda vücut dengesini bozmayacak, kandaki sodyumdaki oranı ile aynı oranda sodyum içerir.

2007 haziran ayında, Amerika?nın Kaliforniya eyaletinde düzenlenen bir yarışmada tuvalete gitmeden en çok su içen yarışmacıya bir oyun konsolu verilmesi vaat edilmesi üzerine yarışmaya giren ve kazanan yarışmacı evinde ölü bulundu. Otopsi bulguları gösterdiki su zehirlemesi adı verilen aşırı su tüketilmesi üzerine yarışmacı hayatını kaybetmişti.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. @talip hayır içmemelisiniz. Damar yoluyla almaya özen göstermek sizin için daha yararlı olacaktır. Detaylı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>