Eğitim Dünyası

Ascaris Lumbricoides Paraziti Hakkında Bilgi

 

Ascaris Lumbricoides paraziti nematodlar grubunda yer alır. İnsandan dış ortama ve ordan tekrar insana olmak üzere bu şekilde bir yaşam döngüsüne sahiptir. L1 larva içeren enfektif yumurta  ağız yoluyla insan vücuduna yerleşir. İnce bağırsağın ilk kısmında L2 larvayı oluşturur ve ince bağırsağın ilerleyen kısımlarında erişkin formu oluşturur. Daha sonra dışkılamayla anüsten dışarı atılır. Toprağa atılan dışkı döllenmiş ve döllenmemiş yumurtaları içerir. Sonrasında dış ortamda dönüşmeler sonucu tekrarda bulaşmaya hazır L1 larva içeren enfektif yumurtaya dönüşür. Döngü bu şekilde tamamlanır. Ascaris Lumbricoides tanısı dışkıda yumurtaların görülmesi neticesinde konur.

Ascaris Lumbricoides dişi erişkini 20-35X4-6 cm, Ascaris Lumbricoides erkek erişkini ise 15-17 X 2-4 cm boyutundadırlar. Ascaris Lumbricoides erişkini ön ve arka ucu sivri, sarımsı beyaz renkte, ağzında üç adet dudak bulunan bir özelliğe sahiptirler. Dişisi olmadan erkek çiftleşemez. Ascaris Lumbricoides döllenmemiş yumurtası dışkı materyalinde X40 büyütmede lugol boyasıyla boyanarak incelenir. Ortalama boyutları 90X40 mikrometre, albuminden zengin protein tabaka (bazen düşebilir) ve içinde vitellus maddesi  bulunur. Ascaris Lumbricoides döllenmiş yumurta ise X40 büyütmede dışkı materyalinde lugol boyasıyla boyanarak incelenir. Ortalama boyutları 65X40 mikrometre; en dışta albüminden zengin protein tabaka, ortada şeffaf kitinden yapılmış membrana lucida ve vitellin membran içinde embriyo bulunmaktadır.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>