Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler

ar%C4%B1 bal Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler

Bal nedir?
Bitkilerin çiçeklerinde bulunan balözünün (nektar) veya bitkiler üzerinde yaşayan bazı böceklerin salgıladığı tatlı maddelerin Bal Arısı tarafından toplanıp, değişikliğe uğratıldıktan sonra, peteklere doldurulmasıyla oluşan besin maddesine bal denir.
Bal aslında glikoz, su ve früktoz (meyve şekeri) birleşiminden oluşur. Bunların yanı sıra içinde diğer şekerleri, enzimleri, mineralleri, vitaminleri ve amino asitleri de barındırır. Balın rengi ve lezzeti arıların topladıkları bal özüne yani nektara göre değişir.

Arılar nasıl yaşar?
Bilinen o ki arılar en azından 150 milyon yıldır bal üretiyorlar. Sosyal böcekler olan ve topluluk yaşamı sürdüren arılar koloni halinde yaşarlar. Koloniler bir kraliçe arı ile sayıları değişen işçi ve erkek arılardan oluşur.

ari Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler

Kraliçe arı
Kraliçe ya da diğer bir adıyla ana arı, kolonideki en önemli ve en büyük aile ferdidir. Her kolonide bir adet bulunan ana arı, yumurtlayarak ailesinin çoğalıp güçlenmesini sağlar. Bu nedenle ana arının yumurtlama gücü koloni için çok önemlidir.
Kraliçe arının vücut yapısı işçi ve erkek arıya oranla daha uzundur. Kanatları kısa; karnı özellikle yumurtlama dönemlerinde oldukça uzundur. Bu özelliği uçma yeteneğini azaltır. Yaşam süresi kolonideki diğer bireylere göre daha uzun olan kraliçe arı 5-7 yıl yaşayabilir.
Ana arı yumurtlamanın yanı sıra koloninin yönetim işlerinden de sorumludur. Salgıladığı feromon hormonu sayesinde kovandaki diğer arılara varlığını hissettirir ve işlerin düzenle yürütülmesini sağlar.
Kendi kendine beslenemeyen kraliçe arı, işçi arılarca salgılanan arı sütünün kendisine yine onlar tarafından yedirilmesiyle beslenir.
Erkek Arı
Kuvvetli ve şişman olan erkek arıların iğneleri yoktur. Erkek arılar çiçeklerden polen toplamazlar. Kolonideki en önemli görevleri kraliçe arı ile çiftleşmektir.
Koloni içerisinde erkek arılar da en az kraliçe arı kadar önemli bir yere sahiptir. Koloninin gücü, çalışkanlığı, hastalıklara karşı dayanıklı oluşu, huyları, bal verimi gibi özellikleri ana arı kadar onunla çiftleştirilen erkek arılara da bağlıdır.

ari105839b08054e3425by Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler

İşçi Arılar
İşçi arılar kolonideki en küçük arılardır. Bir koloni 50 bin ya da 60 bin işçi arıya sahip olabilir. İşçi arıların ömrü kısadır çok fazla çalışıyor olmalarından dolayı kısadır. İşçi arıların ömürleri yılın hangi zamanında doğduklarına göre de değişiklik gösterir. İlkbahar ve yaz aylarında gelişen işçi arıların ömürleri ortalama 28-35 gündür. Sık olmasa da eylül-ekim gibi doğanlar daha uzun ömürlü olurlar.
Genç işçi arıların kovan içerisinde hizmet verenlerine kovan arıları denir. Bunlar, Larva gıdasını hazırlar ve dağıtır, ana arının beslenmesini ve temizliğini sağlarlar. Kovan sıcaklığının belli bir düzeyde tutulmasını ve kovanın havalandırılmasını da yine işçi arılar sağlar. Kovandaki çatlak ve delikleri kapatarak zararlıların içeri girmesini önleyen işçi arılar aynı zamanda gerekli mumu salgılayarak gömeç örme işlemini de yaparlar. Kovan içinde getirilen bal özü ve çiçek tozunun depolanması da onların görevleri arasında yer alır.
Yaşlı işçi arılar ise larvalar için yem hazırlama, mum salgılama gibi görevleri yerine getirirler. Daha çok kovan dışında çalışan yaşlı işçi arılar bal özü ve çiçek tozu toplar ve taşırlar. Koloninin gerekli su ihtiyacını temin ederler.

   

Düşüncelerinizi bekliyoruz :)

<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>