Sağlık Köşesi

Argan Yağlı Şampuan ve Faydaları

Argan Yağlı Şampuan ve Faydaları

Saç ve ciltte kullanımıyla yaygınlaşan günümüzde daha da popüler olmaya başlayan argan yağı, cildin daha sağlıklı görünmesini, saçların daha dolgun ve parlak olmasını sağlamaktadır.

 

Argan Yağı Nedir?

 

Yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahip olan argan ağacı, Fas’ın güneybatı bölgesinde yetişen bir ağaçtır. Mucizevi etkilere sahip argan yağını bizimle buluşturan bu ağaç genellikle çorak ve kurak bölgelerde yetişir. Bu sebeple argan ağacı ülkemizde yetişmemektedir.

Yıllarca Fas’ın şiddetli çöl rüzgarlılarının ciltlerinde oluşturdukları kuruluk ve tahribatları iyileştirmek, yumuşatmak ve nemlendirmek için Fas halkının güzellik ve bakım sırrı olan bu şifalı bitkinin yağı memleketimizde yeni yeni bilinmeye ve kullanılmaya başlanmıştır.

Argan ağacının sarı ve yeşil renklerde sert kabuklu meyveleri bulunmaktadır. Argan yağı da bu meyvenin içerisinde bulunan yumuşak çekirdeğin soğuk baskı yöntemi ile damıtılması ile oluşur. Yağının yanı sıra erozyonu önleme etkisi de olan bu ağaç doğaya sağladığı faydadan dolayı UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Koruma altına alınmış olmasına rağmen ne yazık ki nesli tükenmeye başlamıştır.

Argan Yağının Faydaları

 

İçeriğinde bol miktarda E vitamini içeren argan yağı;

  • Kırışıklıkların artışını engeller,
  • Cilt rengini dengeler,
  • Cildi nemlendirir,
  • Kalp ve damar sağlığını korur,
  • Saçları nemlendirir, besler ve saç derisini onarır,
  • El ve tırnak bakımını sağlar,
  • Doğal bir antioksidandır.

 

Argan Yağı ve Saç Derisi Sağlığı

 

Argan yağı D-panthenol (vitamin B5), buğday yağı ve B vitaminleri içeren bir yağdır. D-panthenol saçın nemlenmesinde, beslenmesinde ve onarımında etkisi olan bir vitamindir. Saç ve saç derisi üzerinde iyileştirici etkisinin bulunması sebebiyle saçlar için kullanımı oldukça yaygındır.

Argan yağı saç uçlarındaki kırıkları onarır, kolay tarama sağlar saçları nemlendirir, yumuşatır ve doğal bir saç kremi etkisi yaratır, ısı işlemlerine maruz kalan (boya, fön, röfle vb.) saçları iyileştirir.

Argan yağının faydaları saymakla bitmez. Herkesin rahatlıkla kullanabileceği argan yağını ya da argan yağı şampuanı özellikle sert saç problemi ve kuru saçlara sahip olan insanların tercih etmesi gerekir. Sert saçları yumuşatmak, kuru saçları ve saç derisini nemlendirip saçları onarmak ve saçları sağlığına kavuşturmak için kesinlikle tercih edilmelidir.

 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>