Dinimiz İslam

Arefe Günü ve Kandil Gecelerinde Okunacak Dua

arefe günlerinde nasıl dua okunur

Yüce Allah’ın af ve merhametine sığınarak günahlardan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilme hemen her müminin temel gayesidir. İşte mübarek gün ve geceler, bu gayeye erişme imkanı veren müstesna zaman dilimleridir. Bu kutlu anlarda, dini ve sosyal hayatımıza farklı bir perspektiften bakarak olumlu ve olumsuz yönlerimizi gözden geçirme imkanını elde ederiz. Akıp giden zamanın önemli durakları olan ve ecdadaımızın ayrı bir değer verdiği kandiller, öze dönüşün, yüce Yaratanımıza gönülden dua ve niyazda bulunmanın, kirlenen gönüllerimizi arındırmanın, kısaca kendimizi bulma ve bilmenin, nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden kurtuluşun ev güzel anlarıdır. Bu itibarla, her müminin dua ve niyazda bulunması gerekir. Kandillere özgü bir ibadet biçimi yoktur. Ancak bu geceleri idrak eden mümin bu gecelerde nafile veya kaza namazı kılar, Allah’ı tesbih eder, Kur’ân okur, dua ve niyazda bulunur. Peygamberimiz (s.a.s); ” Duaların en faziletlisi, arefe günü yapılan duadır. Ben ve benden önceki peygamberlerin söyledikleri en faziletli söz;

Türkçe okunuşu:
“Lâ ilâhe illâllâhu vahdehu lâ şerike leh, lehül-mülkü ve lehül-hamdü ve hüve ‘alâ külli şey’in kadir.”

Türkçe Meâli:
“Allah’tan başka ilâh yoktur, O tektir, O’nun ortağı yoktur, mülk O’nundur, ham O’na aittir. O, her şeye kâdirdir” sözüdür buyurmuştur.

Hz.Âişe (r.a.) anlatıyor: ” Ey Allah’ın Resulü, şayet Kadir gecesine tevâfuk edersem nasıl dua edeyim? ” dedim. Şu duayı okumamı söyledi:

Türkçe okunuşu:
Allahümme inneke ‘afüvvün, tuhibbul’afve fa’fü ‘anni

Türkçe Meâli:
“Allah’ım! Sen affedicisin, affı seversin beni affet.”

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>