Motorlu Araçlar

Aracınızda Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yöntemleri

yakıt tasarrufu nasıl yapılır

Yakıt fiyatlarında yaşanan sürekli dalgalanmalar nedeniyle, bir çok araç sürücüsü daha az yakan araçlara ihtiyaç duymaya başladı. Otomobil üreticileri bu ihtiyaca, küçük şehiriçi araçları ve hibrit (yarı benzinli yarı elektrikli) araçlar üreterek yanıt verdiler. Fakat eğer mevcut bir arabanız var ve yeni bir araba almak için yeterince bütçeniz yoksa, sizin için yakıt tasarrufu sağlan birkaç yol bulunmaktadır.

?    Sürüş stilinizi değiştirin
?    Aracınızın bakımını yaptırın
?    Sürüş mantalitenizi geliştirin
?    Yavaşlayın, hızlı gitmek çekici gelebilir, trafik sıkışıklığını atlatmak ve biraz zaman kazanmak için hızlı gidiyor olabilirsiniz. Fakat otobanda saatte 110km yerine 90km ile gitmek size fazladan 5-10km yol kazandırabilir.
?    Eğer aracınızla bir yerde birilerini bekliyorsanız, aracınızı stop edin. Özellikle şehir içinde seyehat ediyorsanız bu size tasarruf sağlayacaktır.
?    Aracınızı ısıtmak için 30sn den fazla beklemeyin.
?    Aracınızın pencerelerini kapatın, aracın pencerelerini açtığınızda, bu airodinamik olarak (havanın aracınıza olan etkisi) fazladan zorluk çıkaracak ve motorunuz bu hava direncini aşmak için daha fazla çalışacaktır. Özellikte otobanda pencereleri açmak %10 fazladan yakıt sarfiyatına neden olur. 
?    Aracınızı lastik basıncını kontrol edin, lastik basının önerilen değerde olması size %3-4 yakıttan tasarruf getirir.
?    Hava filtrenizi kontrol ettirin, temiz bir hava filtresi %10 yakıt tasarrufu sağlayabilir.
?    Aracınızı periyodik bakımlarını yaptırın ve en iyi şartlarda çalıştığından emin olun, bakımları zamanında yapılmış bir araç %4 yakıt tasarrufu sağlar.
?    Aracınıza uygun olan yakıtı alın. Araç üreticisinin önerdiği uygun oktan sayısına sahip yakıtı kullanın.
?    Aracınıza gereksiz ağırlıklar koymayın
?    Aracınızı yağ bakımını ihmal etmeyin, yağ değişimlerini periyodik olarak yaptırın.
?    Ziyaretlerinizi birleştirin, gün içinde 2-3 kez aracınızı çalıştırmayın, yapacağınız işlerinizi ayarlayın ve aracınızla tek seferde halledin.
?    Gideceğiniz yer yakınsa aracınızı kullanmayın, yürüyerek gidin hem spor yapmış olursunuz.
?    Hava soğukken benzin daha yoğundur, benzin pompası yakıtın hacmini ölçer, sabahları benzin alırsanız, deponuza daha fazla benzin girmiş olur.

Sürüş tekniğinizi değiştirerek çok daha fazla yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz. Aracınızı agresif tarzda kullanmayın, yol şartlarına göre en uygun hızda aracınızı kullanın, vites aralıklarını iyi ayarlayın, düşük devirde ya da yüksek devirde aracınızı kullanmayın. 

 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>