Araç Sahibinin Sigortası: Zorunlu Sigorta

kredilerde zorunlu sigorta kalkiyor 1 Araç Sahibinin Sigortası: Zorunlu Sigorta

Her zaman ve her yerde sizi asla yalnız bırakmayan ve yolculuğunuzu beraber geçirdiğiniz aracınızın belirli bir takım kurallara da uygun olması gerekir. Özellikle ülkemizde zorunlu bir şekilde yapılması gereken trafik sigortası her araç sahibinin mutlaka ama mutlaka yaptırması gereken bir sigortadır.

İnsanlar nedense başlarına olumsuz şeyler gelmeden ve zor durumda kalmadan önce belirli konularda kendilerini sağlama almazlar. Ama sorun gerçekleştiği an hem fiziksel hem de ruhsal olarak büyük bir yıkım ve stres içine girerler. Ülkemizde her araç sahibinin daha trafiğe bile çıkmadan önce mutlaka yaptırması gereken bir zorunlu araç sigortası vardır. Bu araç sigortası sadece sizin zorunlu olarak bir ödeme yapmanıza neden olmaz aynı zamanda trafikte karşı karşıya kaldığınız durumlarda size en hızlı ve etkili bir şekilde yardım edecek bir sigorta şeklidir.

Zorunlu olarak yapılması araç sahiplerine anlamsız gelebilse de aslında ne kadar önemli bir korunma şekli olduğunu kendilerinin başına bir felaket geldiği zaman anlarlar. Yolculuk sırasında normal bir şekilde aracınızı sürerken, belirli sebeplerden dolayı aracınız ile kaza yapabilirsiniz ve bir başka araç ile çarpışabilirsiniz. Bu şok anını daha üstünüzden atamadan ortaya çıkan kaos durumunda hem canınızı hem malınızı düşünürsünüz hem de karşı tarafa vermiş olduğunuz hasarın boyutları sizin gözünü korkutarak daha fazla stres yaşamanıza neden olacaktır.

İşte zorunlu trafik sigortası tam da bu evrede olaya dâhil oluyor ve karşı tarafın araç sahibinde oluşan hasarın giderilmesinde sizlere yardımcı oluyor. Karşı tarafın aracında kaza sonucunda meydana gelen birtakım maddi hasarın bir kısmının araç sigortası tarafından karşılanıyor olması en azından sizi maddi anlamda bir nebzede olsa rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Zorunlu trafik sigortası kasko gibi kişinin özel tercihine göre değil, ülkemizde zorunlu olarak yapılması gereken bir sigorta türüdür. Bu sebepten dolayı trafik sigortası yaptırmayan araç sahiplerinin araçları yolculuk esnasında tespit edilirse, bağlanır ve trafikten tamamen men edilir.

Bu durumda sizi hem maddi hem de manevi anlamda büyük bir çöküntüye uğratır. Aynı zamanda trafik sigortası yaptıran fakat süresi dolmuş ve yenilemesi gereken araç sahiplerinin de araçları yolculuk esnasında fark edilirse bağlanır ve yine trafikten men edilir. Bu yüzden eğer trafik sigortasını yaptırmadıysanız biran önce uygun şirket ve bütçe ile yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca süresi dolan ve yenilenmesi gereken durumlarda da araç sigortanızı biran önce güncellemeniz ve o şekilde yolculuğa çıkmanız gerekecektir. Tabi ki zorunlu araç sigortasını yaptırabilmeniz için belirli bir miktarda bedel ödemeniz gerekecektir.

Bu bedeli hesaplayabilmek günümüzde oldukça kolaydır. Çünkü çoğu sigorta şirketi internet üzerinden araç sahiplerinin trafik sigortasını birtakım bilgilerin ışığında otomatik olarak hesaplar ve araç sahibine teklifler sunar. Araç sahibi de kendisine ve aracına uygun olan trafik sigortasını seçer ve uygular. Generali Zorunlu trafik sigortası hesaplama yapılırken özellikle aracınızın bağlı olduğu il büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü küçük illerden büyük illere doğru gidildikçe fiyatta bir artış gözlemlenir. Yani araç sigortasının bedeli sabit bir şekilde belirlenemez. Hem aracınızın birtakım özelliklerine göre hem de bağlı bulunduğu ile göre farklılıklar göstermektedir.

Özellikle küçük illerde bu bedel miktarının düşmesinin sebebi ise; küçük illerde trafik yoğunluğu büyük illere göre daha azdır. Bu durumda da aracınız ile kaza yapma durumunuz daha düşük bir ihtimaldir. Bu yüzdende küçük illerde araç sigortası bedeli daha uygun bir miktarda sunulur. Ayrıca hasarlı araç ve hasarsız araç arasında da büyük bir fiyat farkı bulunmaktadır. Hasarsız araçların zorunlu trafik sigortası bedeli daha uygun iken, hasarlı olan araçlarda bu bedel tam tamına iki katına kadar büyük bir yükseliş göstermektedir.

Bu fiyatların sizi korkutmasına izin vermeyin ve zorunlu olan trafik sigortanızı biran önce yaptırın. Bu durumda hem sizin hem de aracınızın maddi anlamda bir koruma altına gireceğini düşünün. Hem kaza anında büyük hasarlar ve onarımı için büyük paralar harcamak istemiyorsanız hem de aracınızın trafikte bağlanıp, trafikten men edilmesini istemiyorsanız mutlaka ama mutlaka zorunlu trafik sigortanızı daha trafiğe çıkmadan önce yaptırmanız gerekmektedir. Unutmayın ki, her şey sizin için!

    Makale Yazarı: Duslerkulup

Sizde yorum yazabilirsiniz...

Kameralı Sohbet