Eğitim Dünyası

Amorf Temel Maddeler Hakkında Bilgi

 

Amorf yani  şekilsiz temel madde bağ dokusunun lifleri ve hücrelerini bağlama işlevine katılan glikoproteinlerin ve proteoglikanların kompleks bir karışımı olup renksiz saydam ve homojendir . Bağ dokusunun hücre ve lifleri arasındaki boşlukları doldurur ve visközdür. Yüksek oranda su içeriği ve amorf  görünüşü nedeniyle, hem taze hem de tespit edilmiş materyal içinde incelenmesi zordur. Amorf temel madde jöle kıvamlı bir yapıdır ve  içinde hücreler ve lifler gömülüdür.

Amorf temel madde esas olarak iki elemandan oluşur:

1- Glikozaminoglikanlar

2- Yapısal glikoproteinler

Glikozaminoglikan: (proteoglikan) Aminoasitlerle bileşik halde bulunan polisakkaritlerdir.

Yapısal glikoproteinler:  Temeli protein olan az miktarda glikoz içeren moleküllerdir.

GLİKOZAMİNOGLİKANLAR

(Sülfatlanmamış GAG)

Hyalüronik asit

(Sülfatlanmış GAG)

Kondroitin 4 sulfat , Kondroitin 6 sulfat , Dermatan sulfat , Heparan sulfattır.

GLİKOPROTEİNLER (GP): Fibronektin , kondronektin , Laminindir.

GAG çeşitleri olan Hyalüronik asit göbek bağı, sinovyal sıvı ve kıkırdakta bulunur.  Kondroitin 4 sulfat kıkırdak, kemik, kornea, deri, aort ve notokordda bulunur.  Kondroitin 6 sulfat kıkırdak, göbek bağı, deri, aort (Tunica media)’da bulunur.  Dermatan sulfat deri, tendon, aort ( Tunica Adventisya)’da bulunur.  Heparan Sülfat aort, akciğer, karaciğer, bazal laminada bulunur.  Keratan Sülfat (İskelet) kıkırdak, nükleus pulposus ve annulus fibrozusta bulunurken keratan sülfat da korneada bulunur.

YAPISAL GLİKOPROTEİNLER

FİBRONEKTİN: Fibroblastlar ve bazı epitel hücrelerince sentezlenir.  Hücre birleşmeleri ve göçünde yardımcı görev üstlenirler.

KONDRONEKTİN: Kıkırdakta bulunur.  Bulunduğu yerde kondrositlerin tip 2 kollajene bağlanmasına

aracılık  eder.

LAMİNİN: Bazal laminada tespit edilen büyük bir glikoproteindir.  Epitel hücrelerinin bu yapılara bağlanmasından kısmen sorumludur.

Glikozaminoglikanların yıkımı lizozomal enzimlerin varlığına bağlıdır. Lizozomal enzimlerin yetersizliği sonucu dokularda birikim ile özellik kazanan birçok hastalık meydana gelir. Örn: Hurler sendromu, Hunter Sendromu Sanfilippo sendromu gibi.

Yüksek vizkositeleri nedeniyle hücrelerarası maddeler bakteri ve yabancı partiküllerin penetrasyonuna engel olur. Hyalüronik asit ve diğer GAG’ları hidrolize edici bir enzim olan hyalüronidaz üreten bakteriler bağ dokusunun viskozitesini azaltarak büyük bir yayılma gücü kazanır.

 

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>