Dinimiz İslam

Allah Hergün Tövbe Eden Kulunu Hergün Affedermi?

günahlardan sonra tövbe etmek affolunurmu

Merhabalar saygıdeğer okuyucularımız, bugün önemli bir konudan bahsedeceğiz makalemizde. Rabbimize yaratıcımız olan Allah’a dua ederiz.

Allah Hergün Tövbe Eden Kulunu Hergün Affedermi?

Yüce yaratıcımız Allah bıkmaktan, yorulmaktan, rahatsız olmaktan münezzehtir. Bu nedenle, her gün defalarca tövbe ve dua edenin bu halinden bıkmaz. Hadis-i şerifler ışığından da çıkan sonuçları yorumlayacak olursak şüphesiz insanları günah işlemeye teşvik söz konusu değildir. Tam aksine bundan maksat, insanların yaratılış gereği günah işlemeleri normal olduğuna, günah işlemekten ötürü yüce rabbden ümit kesmeyip günahtan sonra pişmanlık duyup tövbe-istiğfar etmek olduğuna, Allah’ın bağışlamaktan hoşlandığına vurgulamak yapılmaktadır. Yani işleyeceğiniz günah her ne olursa olsun bunun sonuçları ne olursa olsun rabbimizden vazgeçmeyip dua etmeliyiz. Şüphesizki rabbimiz esirgeyen ve bağışlayandır. 

– Rivayete göre Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurdu:

“Bir kul günah işledi ve ‘Yâ Rabbi, günahımı affet!’ dedi.

Allah Teâlâ da, ‘Kulum bir günah işledi; arkadan bildi ki günahları affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır.‘ buyurdu.

Sonra kul dönüp tekrar günah işledi ve ‘Ey Rabbim, günahımı affet!‘ dedi.

Allah Teâlâ da, ‘Kulum bir günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır.‘ buyurdu.

Sonra kul dönüp tekrar günah işledi ve ‘Ey Rabbim, beni affeyle!‘ dedi.

Allah Teâlâ da, ‘Kulum günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi olduğunu bildi. Ey kulum, dilediğini yap, ben seni affettim.’ buyurdu.” (Buhârî, Tevhid 35; Müslim, Tevbe 29)

 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>