Sağlık Köşesi

Aile Sağlığı Merkezi Kronik Hasta Vakası

Aile Sağlığı Merkezi

Aile Sağlığı Merkezi Kronik Hasta Vakası

H. S.; 70 yaşında, Erkek hasta, Yüksekokul mezunu, Emekli kimya mühendisi ve Çarpıntı, Terleme ve Huzursuzluk şikayetleri olmuş. Hasta 65 yaşında iken bu şikayetlerle ikinci basamak dahiliye bölümüne başvuruyor. Yapılan tetkikler neticesinde de kendisine HT teşhisi konuluyor.

Hasta bu teşhis üzerine tedavi sürecine alınmış ve kendisine uygun reçete düzenlenmiştir. Ayrıca bunun dışında tedavinin başarısını arttırmak amacıyla hastaya birince basamakta yaşam şekliyle ilgili bilgilendirmeler yapılmış ve düzenli kontrol önerilmiş.

Hasta bu tanıyı aldıktan sonra düzenli olarak kontrollerini yaptırmış ve bu hususta herhangi bir engel ile karşılaşmamış. Hastamız genel olarak kontrollerini ikinci basamakta sürdürürken birinci basamağa genelde raporlu ilaçlarını yazdırmaya geliyor ve aile hekiminin de sorgulamasıyla birlikte genel durumu ve takipleri hakkında kendisine bilgiler veriyor. Ancak bu iki kurum arasında doğrudan bir iletişim mevcut değil.

Değerlendirme

Gerek bu vakada gerekse benzer diğer kronik hastalık durumlarında hastalar genel olarak ortalama 3 ayda bir ilaçlarını yazdırmak amacıyla takibe geliyorlar. Bu şekilde hekim hastanın hastalığının seyri hakkında bilgi almış oluyor, muayenesini yapabiliyor  ve gerekli görmesi durumunda bulunduğu sağlık kurumunun imkanları çerçevesinde tetkikler ile kontrol sağlayabiliyor.

Kronik hastalığa yönelik tanı ve tedavi olanakları, ülkemizde sağlık hizmetlerinin ülke geneline homojen olarak yayılmadığı için erişilebilirlik açısında hâlâ istenen seviyede değildir. Mevcut toplumsal yapıda sağlık sistemi içerisindeki basamak birimlerini görmezden gelerek sağlık hizmeti almaya çalışılması, gerek işgücü kaybına neden olmakta gerekse kaynakların israfını arttırmakta ve erişilebilirlik verimini düşürmektedir. Bunun yanında yeterli olmasa da kronik hastalıklara yönelik toplumsal bilinci arttırmaya yönelik atılan adımlar ve tarama programları  bu konuda olumlu atılan  adımlar olarak da göze çarpıyor.

Kronik hastalıkların tanı ve tedavi olanaklarının geliştirilmesi için ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumları ile hastanın aile hekimi arasında koordinasyon sağlanmaları ve hastanın kendi aile hekiminin kontrolünde ve bilgisi dahilinde tedavisi ile takiplerinin sürdürüldüğüne emin olunmalıdır. Bu da sevk sisteminin sahada gerçek anlamda uygulanması ile sağlanabilir bir olgudur.

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>