Eğitim Dünyası

Ağaçlar Yıldırımı Niçin Çeker?

ağaçlar yıldırımı çekme sebebi

Yağmurlu günlerde ağaçların altında durmamız gerektiği sürekli olarak büyüklerimiz tarafından söylenmektedir. Gündelik olarak elde edilen bu bilgi yaşanılan acı tecrübelerin bir sonucu olarak insanların hafızasına iyice kazınmıştır. Bir çok kez bu durum ile karşı kaşıya kalan insanlar aynı durumun tekrarlanmaması için bir çok kez aynı uyarıyı tekrarlar. Neden yağmurlu günlerde ağacın altında durulmayacağı sorusuna verilen yanıt oldukça basittir. Yıldırım çarpmasında en çok etkilenen bölgeleri arasında yer alan ağaçların altında olmak ise bu felakate mağruz kalma sonucunu doğurmaktadır.

Peki ağaçlar neden yeryüzünde yıldırımı çeker halde bulunmaktadır?

Sorumuzun yanıtı aslında yük alışverişi sırasında yapılan değişikliğe neden olmaktadır. Gökyüzünde yüklenen bulutların yer yüzü ile buluşması esnasında daha yüksekte ve daha sivri olan objeleri seçmesi ise kaçınılmazdır. Bu objelerin başında ise ağaçlar gelmektedir. Sivri ve yeryüzünden yüksek olmaları nedeniyle daha çok yüklenen ağaçlar yıldırımı çekmek konusunda oldukça yeteneklidir. Bunun sonucunda ise özellikle bir bölgede az sayıda olan ağaçlar yıldırımı kolaylıka çekebilir. Yapılması gereken kişilerin bu anlarda ağaçların altında sığınmalarını engellemek ve daha korunaklı bir alana alınmasını sağlamaktır.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. benim bi ödevim var bu ödevde araştırmam gereken meşe ağacı yıldırımı neden daha fazla çeker yarım edin acele

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>