Eğitim Dünyası

Abbas Oğulları ve Abaza Hasan Paşa Hakkında Kısa Bilgi

Abbas ve Abbas Oğulları
abbas oğulları
(1557 ? – 1628 Mazenderan)
İran Safevi hüdümdarı.Büyük Abbas diye tanınırdı.30 yaşında hükümdar oldu.Askeri reformlar yaptı.Dağılmakta olan imparatorluğu toparladı ve kalkındırdı.Osmanlılar ile savaştı.Bağdat’ı aldı,Musul ve Diyarbakır’a kadar ilerledi.Büyük Abbas’ın devri, Kanuni Sultan Süleyman’ın devrine benzetilebilir.

Endülüs Emevi Devleti’nin parçalanmasından sonra Sevilla’da kurulan küçük devletlerden biri ve bu devleti yöneten Arap hanedanı.Bu hanedandan gelen üç hükümdar, yaptıkları savaşlarda İspanyan’nın güneybatı bölgesini ele geçirdiler.1023’te kurulan bu devlet, 1091’de Murabıtlar tarafından yıkıldı.

Abaza Hasan Paşa:
abaza hasan paşa
(?- 1659 Halep)
17.yüzyılda merkezi yönetime karşı başkaldıran Osmanlı veziri.Vergi toplamakla görevli mütesellim ve Yeni-ilvoyvodasıyken sorumluluğundaki yerler, yeniçeri ocağı kethüdasının adamlarından birine verilince, hazineden 60.000 kuruş alacağı olduğunu öne sürerek ayaklandı.İpşir Mustafa Paşa ile birleşti.Bu ilk başkaldırısı geçiştirildi.Daha sonra vezirlik ve Diyarıbekr ve Halep valiliğine getirildi.Köprülü Mehmet Paşa’nın sadrazamlığında tekrar ayaklandıysa da Halep’te hileyle yakalandı ve öldürüldü.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>