Askeri Konular

9K33 Osa Uçaksavar Füzesi Hakkında Bilgi

rus uçaksavar füzesi

 

Nato tarafından SA-8 Gecko ismi verilen 9K33 Osa 6X6 amfibik bir uçaksavar füze sistemidir. Rusya tarafından 1971 yılında üretilmiştir ve halen kullanılmaktadır. 1982 yılında olan Lübnan savaşında, Angola iç savaşında, Körfez savaşında,2008 yılındaki güney osetya savaşında ve son olarak da 2011 Libya savaşında kullanıldı. Saatte karada 80 km’ye ulaşırken suda ise 8 km hızla gidebilmektedir. 500 km menzile sahip olup 17.5 ton ağırlığındadır.

 

5 kişilik mürettebata sahip olup çeşitli füzelerle donatılabilinmektedir. İşaretleme radarıyla da çok yüksek bir isabet oranına sahiptir ve hava uçan savaş aletlerinin korkulu rüyasıdır. 2013 yılında Suriye iç savaşında Öso tarafından rejim güçlerinden bir tane ele geçirilip rejim helikopterilerini düşürmede de kullanıldı.

 

9k33 osa türkiye

 

güdümlü uçaksavar füzesi

 

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>