Eğlence, Moda, Yaşam

8 Mart Kadınlar Günü

Kadınlarımız bizlerin veli nimetleridirler. 8 mart 1857 yılında ilk kez öncülük yapan zaman olmuştur bu oluşuma. Erkeklerin tarihten gelen kadınlara göre bir belirgin üstünlüğü vardır. Bu üstünlük kadınların köle olarak çalıştırılmasından tutun da haklarının verilmemesine kadar birçok konuyu kapsamaktadır. Kadınlar hem yüzyıllardan beridir erkeklerin zorlukları ve zorbalıkları altında hep ezilen kesim olmuştur. Dinlerde kadınlara zulm edilmemesi onlara iyi davranılması konusunda vurgu yapmaktadırlar. Yaşam mücadelelerinde kadınlar yalnızlıklarına bilenmişlerdir. Fakat dünyadaki gelişmeler, globalleşmeler kadınların nitelikli iş gücü sahibi olmalarıyla beraber saygınlık kazanmalarınıda beraberinde sağlamıştır. Yaptıkları işlere karşılık olarak aldıkları ücretler toplum içerisinde söz sahibi olmalarına etken olmuştur. Hatta bazı bayanların çalışmaları aile ekonomisine sağladığı katkıyla 1. ebeveyn konumuna gelmelerine sebep olmaya başladı. Bu açıdan da değerlendirirsek bayanlar toplumda etkili bir biçimde rol aldılar.

Zamanla sendikalaşmalar kadıncıl örgütlenmelere feministliklere yeni kapılar açtı. Uluslararası hukuk devletleri kadınlara toplum içinde pozitif ayrımcalık tanımasıylada yasal anlamda değer kazandırdı. Kadınlar günü olarak tanımlanacak konuda yıllar boyu kadınların zulüm görmesinin ardından refaha ulaşmasının bir başarısıdır. Kadına hediye bu açıdan toplum içinde hoş karşılanan bir hal almaya başladı. Kadınlar günü aslında bir güne mahsus olmamalıdır. Tüm günlere yayılarak 365 günün tümünde onların yanında olup saygınlıklarını hissetirilmelidir. Hem yerel bazda hem de ulusal bazda kadınlara hak ettikleri değeri vermeliyiz. Kadınlar Günü Hediyeleri konusunda normal karşılamaları ve onları mutlu edecek olan bu ufak süprizlerden onları mahrum etmemeliyiz. 8 mart kadınlar gününün tüm kadınlar için mutlu geçmesi dileğiyle.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>