Askeri Konular

76 mm Milli Deniz Top Atış Kontrol Sistemi ( TAKS)

aselsan taks projesi

 

Aselsan 76 mm top atış kontrol sistemi deniz platformlarında bulunan 76 mm topların atış kontrol problemini çözerek kara, hava ve su üstü hedeflere isabetli atış yapmasına olanak sağlar. 76 mm Taks olarak da adlandırılır. 76 mm Task Aselsan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Araştırma Merkezi Komutanlığı işbirliğinde geliştirilmiştir. Sistem Türkiye’nin ilk milli deniz top atış sistemidir. Projeye Deniz Kuvvetleri Komutanlığının savaş gemilerinde bulunan 76 mm’lik toplarda kullanılmak üzere en son teknoloji ile donatılmış ilk milli deniz top atış kontrol sistemi yapımı amacıyla 2006’da başlamıştır. İlk olarak Karapınar atış poligonunda 76 mm’lik topun atış verileri oluşturulmuş ve atış performansı denemeleri gerçekleştirilmiştir. Sistem karadaki denemelerinin ardından milli savaş yönetim sistemine entegre edilerek her türlü hava ve deniz koşullarında gerçek şartlarda ve fiili atışlarla test edilmiştir.

2009’da başarılı bir şekilde tamamlanan testlerde denizden kara hedeflerine, su üstü hedeflerine ve uçan hedeflere karşı fiili top atışları yapılmıştır. Testlerde üstün özellikleri sayesinde benzer sistemlere göre 2 katından fazla menzillerden daha üstün isabet oranı kaydeden yüksek performanslı 76 mm Taks savaş fırkateynlerine takılarak Türk bahriyesinin gücüne güç katacaktır. 76 mm Taks savaş yönetim sisteminden gelen emirler doğrultusunda ve gemi referans bilgileriyle top atış kontrol problemini çözmektedir.  76 mm topun ulaştırabildiği en uzak noktaya kadar etkin balistik hesap yapması sağlanmıştır. Gemide bulunan meterolojik bilgiler de hesaplandığı için uzun menzilli atışlarda yüksek isabet oranı sağlıyor. Armerkom ve Aselsan işbirliği sayesinde ortaya çıkan bu ürün yeni teknolojilere de açık olup mevcut sistemlerden çok daha üstün bir teknolojiye sahiptir.

76 mm Taks Tanıtım Videosu:

duslerkulup2

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>