Eğitim Dünyası

6698 Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Geniş Bilgi

6698 kişisel verilerin korunması kanunu hakkında bilgi

Merhabalar değerli duslerkulup.com okuyucularımız, bugün sizlere 07.04.2016 tarihinde ve milyonları ilgilendiren 29677 sayılı Resmi Gazete’de 6698 sayılı kişisel verilerin korunmasını amaçlayan kanun hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle 2016 nisan ayında çıkarılan bu yasanın temel amacı vatandaşların kişisel verilerinin korunması ve buna bağlı olarak izin alınmadan paylaşılmamasıdır. Vatandaşın lehine olan 6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanunu birçok paylaşıma kısıtlılık getirmektedir. Diğer bir nitelikte kurumsal firmaların müşterilerinden veri işleme ve paylaşma izni alınmasıdır. Aşağıda paylaşılan bilgiler resmi gazetede yayımlanan maddeler ve usullerdir.

Kanun hakkında detaylı bilgiyi edinmek ve en ince ayrıntısına kadar incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz:

Kaynak (Resmi Gazete): http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6698.pdf

Kişisel Veri Nedir?:  Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade eder.

Kişisel Verilerin İşlenmesi Nedir?: Kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt
sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi,
değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi ifade eder.

Veri İşleyen Nedir?: Veri sorumlusunun verdiği yetkiye dayanarak onun adına kişisel verileri işleyen gerçek veya tüzel kişiyi ifade eder.

Peki 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunun amacı nedir?

  • Bu Kanunun amacı, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemektir.
  • Bu Kanun hükümleri, kişisel verileri işlenen gerçek kişiler ile bu verileri tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla işleyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında uygulanır.

 

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>