Cep Telefonu ve Teknoloji

5G Teknolojisinin Özellikleri Hakkında Geniş Bilgi

5g teknolojisinin özellikleri

2G, 3G, 4,5G derken artık 5G geçiş sürecimizde başladı. Günümüzün gelişen teknolojisi ileri yapay zekalarıda kapsayacak şekilde hazırlanıyor. Sadece donanımsal olarak bir cihazı hazırlamak yetmiyor, telefon operatörlerinin kurumsal altyapıları ve bunun yanı sıra şebekesel yönlerininde gelişmesi gerekiyor. Bir bütün halinde teknolojinin parça olmasıyla ancak ayak uydurulabilir. Örneğin 4.5G çıkmadan, Beşinci nesil mobil iletişimi 5G, geliştirilmesi 2020 yılına kadar süreceği düşünülmektedir. 5G’nin kesin bir tanımını yapmak imkansızdır, yalnızca ağların 2020’den sonra nasıl olacağını tahmin edebiliyoruz.

5G’nin Genel Özellikleri

Ağ bant genişliği 10 Gbit/s’den fazla olması bekleniliyor.
1 kilometre karede 100 milyon cihaza eş zamanlı bağlantı gücü.
Veri iletiminin gecikme süresi (ping) 1 ms’den fazla değildir.
5G’nin Sağlayacağı Hizmetler

Ultra Mobil Geniş Bant (Extreme Mobile Broadband, xMBB) Büyük boyutlarda olan dataları göndermede;
Kitle iletişim araçları (Massive Machine-Type Communications, mMTC) – İnternet desteğinin sağlanması;
Çok güvenilir makinelerarası iletişim (Ultra güvenilir MTC, uMTC) – çok düşük gecikmelerle özel bir hizmet sınıfı sağlar.
5g teknolojisinin gelişimi

1- Masif MIMO

MIMO teknolojisi, alıcı vericilerde çoklu antenlerin kullanılması demektir. Dördüncü neslin ağlarında başarıyla kullanılan bu teknoloji, 5G şebekelerinde de uygulama bulacak.

2- Santimetre ve milimetre aralıklarla geçiş

Günümüzde, LTE ağları 3,5 GHz’in altındaki frekans bantlarında çalışıyor. Mobil iletişim ağının standart 5G’de çalışabilmesi için, şebekenin daha yüksek frekans bandlarında çalışması gerekmektedir.

3- Çokluteknoloji

5G şebekelerinde yüksek kaliteli hizmet sunabilmek için UMTS, GSM, LTE ve diğerleri gibi mevcut standartlar ile desteklenmesi gereklidir. Wi-Fi teknolojisi üzerinde çalışan baz istasyonları, özellikle yoğun yerlerdeki trafiği rahatlatmak için kullanılabilir.lte nedir

4- D2D

Cihazdan cihaza teknoloji, 5G şebekesinin kullanımı olmaksızın, birbirine yakın konumda bulunan cihazların, doğrudan sinyal trafiği çekirdeği üzerinden doğrudan veri alış verişine izin verir.

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>