Eğitim Dünyası

3’lü Çalışma Vardiyalarını İlk Kim Bulmuştur?

3'lü çalışma vardiyalarını ilk kim bulmuştur

Değerli okuyucularımız, 3’lü vardiya çalışma saatleri 24 saat esaslı çalışan birçok kurumun tercih ettiği modeldir. 3 vardiya sistemlerinde üretim durmaz, devri daim şeklinde ilerler. Tabi burda yeterli sayıda işçi gereksinimi de önemli yer tutar. İşçilerin yeterli olması 3lü vardiya sisteminde çalışma saatlerini de etkileyecektir. Peki hep merak etmişizdir, işçilerin başlarına bela olan 3 lü vardiya çalışma sistemlerini kim keşfetmiştir? Elektriğin icadıyla beraber herşey başladı. Geceleri de gündüzleri çeviren sistemle beraber  1800 lü yıllarda üretimi artırıp kar marjını yükseltmek için böyle bir düşünceye gidildi. 3 vardiya saatleri olarak çalışan işçilerin genel yaşadıkları sağlık probleminden de bahsedecek olursak; aşırı stresle çalışan işlerde mide yanması sıkça olmaktadır. Ayrıca fiziksel ve zihinsel sağlık, performans ve güvenlikle ilgili bir takım işlevsel bozukluklarda gerçekleşebilmektedir.

3’lü Çalışma Vardiyaları Nasıl Keşfedildi?

Çelik fabrikaları ve demir döküm haneleri gibi fabrikalarda mesainin bitmesi ile birlikte fırınların söndürülmesi ve mesainin başlamasıyla fırınların yeniden yakılması oldukça pahalı ve verimsiz olduğu oldukça açıktı. İlk 3 vardiya sistemi Amerika ’daki demir-çelik döküm hanelerinde başladı.

Fabrika sektörünün liderlerinden olan Henry Ford 1900 ’lü yılların başında yükselen otomobil pazarının talebini karşılamak için otomobil endüstrisinde 3 vardiya sitemine geçiş yaptı. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında silah ve mermi fabrikaları savaşa yardımcı olmak için 3 vardiya sistemine geçiş yaptı. Savaş sebebiyle gıda sektörüde ihtiyacı karşılamak için vardiyalı sisteme geçti.

3 ‘lü Vardiya Sistemlerinde Çalışma Saatleri Nasıldır?

  1. Vardiya: Sabah 08.00-16.00
  2. Vardiya: Akşam Üstü 16.00-00.00 (gece 12)
  3. Vardiya: gece 00.00-08.00 (sabah)

Duslerkulup

Duslerkulup olarak 2010 Nisan ayından itibaren yayın hayatımıza başlamış bulunmaktayız.Güvenirliği, kaliteyi, tarafsızlığı, eşitçiliği vizyonumuz olarak belirledik ve bundan şaşmadık.Günümüzün ihtiyaçlarını belirleyip en uygun şekilde sunmaya başladık ve kısa sürede popülitemizi yükselttik ve yükseltmeye devam edeğiz. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
<?php bloginfo('name'); ?> <?php wp_title(); ?>